Trwa ładowanie...

Alarmujące ruchy na Białorusi. "Przybyło 750 żołnierzy" [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 322. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. W ciągu ostatnich 24 godzin na Białoruś przybyło 750 żołnierzy i 15 wagonów z rosyjskim sprzętem - donoszą media. Niezależny kanał "Biełaruski Hajun" konkluduje, że charakter ruchów Rosjan wskazuje po pierwsze na przegrupowanie wojsk rosyjskich na Białorusi, a po drugie na rotację części kontyngentu Federacji Rosyjskiej, który szkolił się na białoruskich poligonach. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Na Białoruś przybyło 750 żołnierzy [zdj. ilustracyjne]Na Białoruś przybyło 750 żołnierzy [zdj. ilustracyjne]Źródło: East News, fot: Andrei Stasevich
d192r4s
d192r4s
  • Według doniesień mediów w ciągu ostatnich 24 godzin na Białoruś przybyło 750 żołnierzy i 15 wagonów z rosyjskim sprzętem.
  • Sytuacja na anektowanych terenach Ukrainy jest trudna - przyznał Władimir Putin podczas środowego spotkania z rządem. Prezydent Rosji na transmitowanym przez telewizję spotkaniu z urzędnikami podziękował im za pracę w 2022 roku. Zapowiedział też działania na rzecz "poprawy obronności".
  • Trwają zacięte walki o Sołedar. Rosjanie informują o zajęciu całego miasta, ale amerykańscy eksperci temu zaprzeczają. Z raportu amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną wynika, że Rosjanie faktycznie zajęli dużą cześć miasta, ale nie przejęli nad nim pełnej kontroli.
  • Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił, że jego najemnicy przejęli całkowitą kontrolę nad Sołedarem. Dowodem na rzekome zajęcie kluczowego miasta w obwodzie donieckim ma być zdjęcie, jakie współpracownik Putina opublikował w sieci. Fotografia miała zostać zrobiona w sołedarskiej kopali soli.
Trwa łączenie
21:56, 11.01.2023

Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera poinformowała wieczorem, że odnalazła ciało jednego z brytyjskich wolontariuszy, którzy zaginęli pod Sołedarem w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy - podaje Reuters.


Komunikat Grupy Wagnera nie przekazuje tożsamości nieżyjącego Brytyjczyka, ale informuje, że przy jego ciele znaleziono dokumenty obu zaginionych brytyjskich wolontariuszy.


O zaginięciu wolontariuszy poinformowała w poniedziałek ukraińska policja. Kontakt z Brytyjczykami, którzy pracowali dla organizacji pomocowych, stracono, gdy wyjechali z Kramatorska do Sołedaru. 

21:54, 11.01.2023

"Wyznaczenie szefa sztabu generalnego na dowódcę teatru wojennego jest wskaźnikiem rosnącej powagi sytuacji, z którą mierzy się Rosja, a także wyraźnym potwierdzeniem, że prowadzona kampania nie osiąga strategicznych celów Rosji. Posunięcie to zostanie prawdopodobnie przyjęte z ogromnym niezadowoleniem przez znaczną część rosyjskiego środowiska ultranacjonalistów i blogerów wojskowych, którzy coraz częściej obwiniają Gierasimowa za słabe prowadzenie wojny. Z kolei Surowikin jest powszechnie chwalony przez tę społeczność za swoje bardziej realistyczne podejście. Jako zastępca dowódcy, jego autorytet i wpływy prawie na pewno bardzo ograniczone" - napisano. 

21:51, 11.01.2023

Wyznaczenie szefa sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych Walerija Gierasimowa na dowódcę "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie, jest wskaźnikiem powagi sytuacji i potwierdzeniem tego, że założone cele nie są osiągane - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.


Informując w nowej aktualizacji wywiadowczej o tym, że w środę rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu wyznaczył Gierasimowa na dowódcę operacji na Ukrainie, a jednym z jego trzech zastępców będzie dotychczas pełniący tę rolę gen. Siergiej Surowikin, ministerstwo oceniło, że to znacząca zmiana w podejściu prezydenta Rosji Władimira Putina do zarządzania wojną.

21:47, 11.01.2023

Prezydenci czterech europejskich stolic odwiedzili Kijów, obiecując dalsze wsparcie ukraińskiej stolicy. 


Mer Kijowa Witalij Kliczko podziękował prezydentom Warszawy, Pragi, Budapesztu i Bratysławy za dotychczasowe wsparcie udzielone stolicy Ukrainy.

21:37, 11.01.2023

Ewakuacja medyczna w Sołedarze pod ostrzałem wroga. 

21:28, 11.01.2023

W Winnicy dzieci wręczyły znicze żołnierzom Gwardii Narodowej. Wykonali je nauczyciele i uczniowie podczas zajęć przyuczających do pracy. Potrzebny do tego wosk, puszki i papier zebrała cała szkoła, aby ukraińscy obrońcy mogli lżej i cieplej znosić obronę. 

21:22, 11.01.2023

W Portugalii powstał zespół treningowy, który zorganizuje szkolenia dla ukraińskich lekarzy i pielęgniarek służące przygotowaniu ich do pracy w warunkach wojennych.


Goście z Ukrainy będą szkoleni w co najmniej dwóch ośrodkach medycznych w Coimbrze na zachodzie Portugalii - poinformował resort zdrowia. Z członkami zespołu spotkał się już m.in. portugalski minister zdrowia Manuel Pizarro - przekazał w środę dziennik "Diario de Coimbra". W skład grupy wejdą portugalscy medycy oraz lekarze i pielęgniarki z Ukrainy, którzy od pewnego czasu mieszkają w Portugalii.

21:17, 11.01.2023

Ostatni raz byłem w Kijowie osiem dni przed wojną. Dziś Witalij pokazał nam, co teraz dzieje się w mieście. Zniszczone budynki, hotele, kratery po bombach na placach zabaw, na których bawią się dzieci - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że to, co Rosja robi na Ukrainie jest ludobójstwem.

21:10, 11.01.2023

Twórca najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn poinformował w środę o zdobyciu Sołedaru na wschodzie Ukrainy, ale nie potwierdził tego ani Kreml, ani resort obrony Rosji. Sprzeczne doniesienia wskazują na rywalizację między rosyjską armią regularną a Prigożynem i jego firmą wojskową - ocenia BBC.

21:04, 11.01.2023

To była owacja dla Polaków, nie dla mnie; to była owacja dla całego naszego społeczeństwa za serce, za otwartość - mówił prezydent Andrzej Duda, komentując spotkanie z mieszkańcami Lwowa. Jak podkreślał, Polacy mimo kryzysu i wielu trosk niosą pomoc Ukraińcom. - Nasi sąsiedzi Ukraińcy to widzą i wiedzą to. Ta serdeczność wobec prezydenta Polski, który - rozumiem - w ich oczach reprezentuje Polaków jest tego, mam nadzieję, dla wszystkich moich rodaków bardzo wzruszającym wyrazem - dodał prezydent.

21:01, 11.01.2023

Jesteśmy gotowi przekazać Ukrainie, w ramach międzynarodowej koalicji, kompanii czołgów Leopard 2A4. Chodzi o to, żeby cały szereg państw dał wkład w postaci czołgów, aby można było stworzyć poważną blokadę dla rosyjskiej agresji na Ukrainę - powiedział prezydent Andrzej Duda po powrocie z Lwowa.

20:59, 11.01.2023

Rosjanie ostrzelali artylerią i moździerzami dwie miejscowości w obwodzie sumskim. 

20:56, 11.01.2023

"Wesołych Świąt", "From Helsinki with Love", "Za wolność Finlandii" - to niektóre z haseł umieszczanych przez Finów na amunicji, którą Ukraińcy bronią się przed rosyjską inwazją. Na akcję "Sign My Rocket" Finowie przeznaczyli już 140 tys. euro - najwięcej spośród Europejczyków. "Zabójczymi pozdrowieniami" pochwaliło się w mediach wiele znanych osób, także jeden z czołowych polityków.


Do wykupienia "bombowej dedykacji" – bez moralnych rozterek – zachęcił wszystkich "nienawidzących wojny i chcących pokoju" także szef komisji spraw zagranicznych fińskiego parlamentu Jussi Halla-aho. "Wojna na Ukrainie skończy się, gdy ofiar wśród rosyjskich żołnierzy będzie tak dużo, że dalsze prowadzenie wojny przez Rosję stanie się politycznie i militarnie niemożliwe" – oświadczył były lider narodowo-konserwatywnej partii Finowie, trzeciej siły politycznej w kraju.

20:48, 11.01.2023

- Codziennie na Ukrainie giną ludzie. Codziennie są zabijani cywile, codziennie giną ukraińscy żołnierze w obronie swojej ojczyzny, także dzisiaj. Mówiliśmy zatem i deklarowaliśmy prezydentowi Ukrainy, w jaki sposób będziemy wspierali Ukrainę od strony politycznej na jej drodze do Unii Europejskiej, także na jej drodze do NATO, wobec zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. O tym, że będziemy lobbowali w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby sojusz udzielił Ukrainie specjalnych gwarancji bezpieczeństwa, co dzisiaj jest ogromnie ważne dla ograniczania i zatrzymywania rosyjskiej agresji. Ale rozmawialiśmy także o wsparciu militarnym dla Ukrainy w sensie infrastrukturalnym, sprzętowym, którego Polska od samego początku konfliktu Ukrainie udziela (…) – mówił prezydent. 

20:40, 11.01.2023

- Wróciliśmy z wyprawy na Ukrainę. Tym razem podróż odbywała się samochodami. Ale spotkanie, które odbywaliśmy dzisiaj we Lwowie było bardzo ważne; mogę śmiało powiedzieć, że było bardzo ważne dla mnie osobiście z trzech powodów. Po pierwsze, rozmawialiśmy we trzech prezydentów: prezydent Litwy, prezydent Ukrainy i prezydent Rzeczpospolitej Polskiej o ważnych sprawach dotyczących obrony Ukrainy i bezpieczeństwa naszej części Europy. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób będziemy Ukrainę wspierali, bo dzisiaj Ukraina tego wsparcia ogromnie potrzebuje. Jak wszyscy wiemy od 24 lutego 2022 r. jest ofiarą bestialskiej, brutalnej, rosyjskiej napaści w żaden sposób niesprowokowanej - mówił prezydent Andrzej Duda po powrocie z Ukrainy.

20:31, 11.01.2023
20:21, 11.01.2023

Prowojenna publika w Rosji jest wzburzona decyzją resortu obrony o odsunięciu gen. Siergieja Surowikina od dowodzenia inwazją na Ukrainę i mianowaniem na jego miejsce szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Walerija Gierasimowa - podaje ukraińska agencja UNIAN.

20:14, 11.01.2023

Brytyjski rząd po raz pierwszy potwierdził, że planuje przekazać Ukrainie czołgi. Kijów od dawna o to zabiegał, by wzmocnić siły odpierające rosyjską agresję.


Rzecznik Downing Street ujawnił dziennikarzom, że premier Rishi Sunak poprosił ministra obrony Bena Wallace'a o "pracę z partnerami" w najbliższych tygodniach, by pójść "dalej i szybciej z naszym wsparciem dla Ukrainy, w tym z dostarczeniem czołgów". - Przyspieszamy nasze wsparcie dla Ukrainy poprzez (dostarczanie) technologii wojskowej nowej generacji, która pomoże wygrać tę wojnę. Jest jasne, że czołgi mogą umożliwić Ukraińcom zmianę układu sił - powiedział rzecznik. 


Informacje o możliwości przekazania czołgów i o toczonych w tej sprawie negocjacjach po raz pierwszy podała w poniedziałek, powołując się na anonimowe źródła, stacja Sky News. Według niej chodzi o około 10 czołgów Challenger 2.

20:00, 11.01.2023

"Leopardy" i T-72 nie uratują rozpadającej się Ukrainy - powiedział były rosyjski prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew. Jak ocenił, "żelazo" dostarczane Ukrainie przez Zachód wkrótce stanie się zardzewiałym złomem.


- Dostarczone na Ukrainę zmodernizowane czołgi T-72 czy Leopard wkrótce staną się zardzewiałym złomem i nie uratują rozpadającego się "sztucznego kraju" – powiedział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew. 


- Trzech biedaków z Warszawy, Wilna i Kijowa, cierpiących z powodu imperialnych ambicji i fantomowych bólów spowodowanych swoją historią, zebrało się we Lwowie. I modlą się, jak się okazało, o czołgi - wskazał. 

19:50, 11.01.2023

"W Mariupolu, który został chwilowo zajęty przez wojska rosyjskie, okupanci przystąpili do rozbiórki torowiska tramwajowego, choć obiecywali przywrócenie komunikacji tramwajowej w mieście" - poinformował na Telegramie Petro Andryushchenko, doradca burmistrza Mariupola i opublikował zdjęcie z miasta.

19:44, 11.01.2023

Ukraiński żołnierz w mieście Sołedar powiedział CNN w środę wieczorem, że on i jego towarzysze pozostają w mieście, ale sytuacja jest "bardzo trudna" a następne 24 godziny będą krytyczne.


- Tutaj jest ciężko, ale jesteśmy bardziej żywi niż ktokolwiek inny - przekazał żołnierz, którego CNN nie identyfikuje ze względów bezpieczeństwa, w wiadomości tekstowej.


Szef Grupy Wagnera, rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, stwierdził we wtorek, że jego siły przejęły kontrolę nad "całym terytorium Soledaru". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow złagodził te nastroje w środę, mówiąc jedynie, że istnieje "pozytywny trend". Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę, że jego siły "zablokowały Soledar od północnej i południowej części". 


- Nie wierz w to, co mówią - powiedział ukraiński żołnierz CNN. - Trzymamy się tam. Choć praktycznie sami. Bez dowódców - zaznaczył. 

19:40, 11.01.2023

Film z walk o Bachmut. Ukraińscy obrońcy zaciekle walczą o każdy metr tego miasta. 

19:30, 11.01.2023

Mieszkańcy Melitopola aktywnie angażują się w ruch "Żółtej Wstążki". "Nasze zwycięstwo zależy tylko od nas, okoliczni mieszkańcy codziennie udowadniają to swoją walecznością i odwagą, protestując przeciwko terrorystycznemu reżimowi okupantów” - czytamy na profilu ruchu. 

19:22, 11.01.2023

Dziś ponownie zobaczyłem pewność prezydentów Polski i Litwy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy. Razem przejdziemy drogę do przywrócenia bezpieczeństwa Ukrainie i całej Europie, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i pokoju - ogłosił w opublikowanym na Facebooku nagraniu Wołodymyr Zełenski, komentując środowe spotkanie przywódców państw Trójkąta Lubelskiego we Lwowie.

19:16, 11.01.2023
19:03, 11.01.2023

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim złożyli wieńce na Cmentarzu Orląt we Lwowie oraz oddali hołd obrońcom Ukrainy, którzy spoczywają na Cmentarzu Łyczakowskim.


Szefowie dwóch państw udali się na Cmentarz Łyczakowski po spotkaniu przywódców państw Trójkąta Lubelskiego, w którym uczestniczył też prezydent Litwy Gitanas Nauseda.


Duda i Zełenski oddali hołd obrońcom Ukrainy, którzy zginęli w trwającej od 2014 r. wojnie z Rosją, a następnie przeszli do Pomnika Ukraińskiej Armii Galicyjskiej. Prezydenci złożyli wieńce na płycie głównej pod Pomnikiem Chwały na Cmentarzu Orląt i udali się w kierunku Kaplicy Obrońców Lwowa. Andrzej Duda powrócił stamtąd pod Pomnik Chwały w towarzystwie mera Lwowa Andrija Sadowego, z którym obejrzał odsłonięte w maju posągi lwów. W godzinach wieczornych prezydent Duda odwiedził katedrę łacińską we Lwowie.

18:56, 11.01.2023

Białoruska firma ochroniarska Gardserwis, powiązana z władzami w Mińsku, jest od kilku miesięcy szkolona na poligonach i może się stać odpowiednikiem rosyjskiej Grupy Wagnera - twierdzi Walery Sachaszczyk, współpracownik liderki tamtejszej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.


Sachaszczyk powiedział ukraińskiej redakcji Deutsche Welle, że w ostatnim czasie Gardserwis znacznie zwiększył liczbę pracowników i mogła ona przekroczyć 1000 osób. Od kilku miesięcy grupa ta szkoli się na kilku poligonach, trenerami są np. oficerowie 5. brygady oddziałów specjalnych. 


Opozycjonista ocenia, że pracownicy Gardserwisu są przygotowywani do walk, mogą zostać użyci do akcji dywersyjnych, a potem do szturmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d192r4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d192r4s
Więcej tematów