Trwa ładowanie...

Zajęli Sołedar? Tajemnicze zdjęcie krąży w sieci

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił, że jego najemnicy przejęli całkowitą kontrolę nad Sołedarem. Dowodem na rzekome zajęcie kluczowego miasta w obwodzie donieckim ma być zdjęcie, jakie współpracownik Władimira Putina opublikował w sieci. Fotografia miała zostać zrobiona w sołedarskiej kopalni soli.

Zdjęcie krąży w sieci. Rosja chce sprzedać sukces w SołedarzeZdjęcie krąży w sieci. Rosja chce sprzedać sukces w SołedarzeŹródło: Telegram
d34vb7x
d34vb7x

Od kilku dni w okolicach Sołedaru toczą się zażarte walki, miasto jest doszczętnie zniszczone. Brytyjski resort obrony ocenił, że siły rosyjskie i pododdziały najemniczej Grupy Wagnera dokonały taktycznych postępów, a w tej chwili prawdopodobnie głównym bezpośrednim celem operacyjnym Rosji jest zdobycie leżącego 10 km na południe od Sołedaru miasta Bachmut.

Według ustaleń agencji Reutera szef wagnerowców Jewgienij Prigożyn wysłał swoje wojska do Sołedaru, aby przejąć tamtejszy system kopalń soli i gipsu, który w rzeczywistości jest siecią podziemnych miast.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Z taką siłą zaatakuje Rosja? Generał o dacie i kluczowym Krymie

Zajęli Sołedar? Prigożyn ogłasza sukces

We wtorek wieczorem biuro prasowe Prigożyna podało, że terytorium Sołedaru zostało całkowicie opanowane.

d34vb7x

"Jednostki PKW Wagnera przejęły kontrolę nad całym terytorium Soledaru. W centrum miasta powstał kocioł, w którym toczą się walki miejskie. Liczba jeńców zostanie ogłoszona jutro" - oświadczył przywódca wagnerowców.

Na rosyjskich kanałach w serwisie Telegram zaczęto udostępniać zdjęcia Prigożyna, na których widać, jak stoi w asyście swoich najemników. Fotografia rzekomo miała zostać wykonana na terenie jednej z kopalń soli w Sołedarze.

"Nie wiadomo, czy zdjęcie jest autentyczne. Jedyne co można stwierdzić to, że kucharz Putina jest spragniony sukcesów" - uważa ekspert Bartłomiej Wypartowicz z portalu defence24.pl.

W sieci pojawia się więcej głosów wskazujących na to, że zdjęcie opublikowane przez Prigożyna wcale nie zostało zrobione w kopalni w Sołedarze. Wiele kont na Twitterze zajmujących się na co dzień śledzeniem sytuacji w Ukrainie podaje, że miejsce bardziej przypomina kopalnie gliny w okolicy miejscowości Wołodymyriwka.

Tymczasem amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) wprost pisze, że twierdzenia Rosji nie znajdują pokrycia w rzeczywistości.

W jednej z ostatnich analiz eksperci z ISW alarmowali, że Prigożyn może próbować wykorzystać finansowo ukraińskie bogactwa naturalne koło Bachmutu. Analitycy powołują się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela Białego Domu, który powiedział, że "zdaniem USA Prigożyn dąży do wydobycia soli i gipsu z kopalni w rejonie Bachmutu, w celu odniesienia zysków finansowych".

d34vb7x

Źródło: TASS/Twitter/rbc.ru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34vb7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d34vb7x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj