ycipk-4cz21x

Alarm na Śląsku. Policja apeluje do mieszkańców

Skażone trzy miasta na Śląsku w wyniku pożaru w zakładach azotowych i prawdopodobnego wycieku żółtego fosforu. Policja apelowała do mieszkańców o zamykanie okien i niewychodzenie z domów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja apeluje do mieszkańców śląskich miejscowości
Policja apeluje do mieszkańców śląskich miejscowości (WP.PL)
ycipk-4cz21x

Skażenie objęło co najmniej trzy miasta - Piekary Śląskie, Chorzów i Siemianowice. - Zapaliła się jedna z beczek w zakładach azotowych. Pierwsze informacje dostałem kilkanaście minut przed północą - powiedział Łukasz Bok, redaktor "Konfliktów i katastrof światowych".

Informacje te potwierdza oficer dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Katowicach. Do rozszczelnienia się beczki z żółtym fosforem doszło przed północą w zakładzie Italmatch Polska w Chorzowie – w rejonie Zakładów Azotowych, w chorzowskiej dzielnicy Chorzów Stary.

ycipk-4cz21x

Z informacji mieszkańców wynika, że na terenie objętym potencjalnym skażeniem nie uruchomiono żadnego systemu ostrzegania ludności w postaci syren alarmowych. - Policja już koło północy nadawała komunikaty megafonami - zwrócił uwagę Łukasz Bok.

Pożar widoczny był nawet w Katowicach. Na problemy z oddychaniem narzekali mieszkańcy oddaleni nawet 5 kilometrów od miejsca pożaru.

Około godz. 1:30 pierwsze jednostki straży pożarnej zaczęły opuszczać teren akcji. Ryzyko dalszego rozprzestrzeniania gazu zostało zażegnane, ale dla bezpieczeństwa wskazuje się by do rana nie otwierać okien.

ycipk-4cz21x

Jak poinformował magistrat sąsiednich Siemianowic Śląskich, pomimo zakończenia akcji gaśniczej jednostki policji zostały zobowiązane do profilaktycznego ostrzeżenia mieszkańców przyległych dzielnic tego miasta (Bytków i Michałkowice) o potencjalnym skażeniu powietrza, bowiem "związek chemiczny, który ulegał spalaniu, jest silnie toksyczny".

- Zgodnie z zapewnieniami Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zagrożenie zostało zażegnane, ale prosimy nadal o nieotwieranie okien i niewychodzenie na zewnątrz domów - brzmi informacja zatytułowana: "Możliwe skażenie powietrza; prosimy o nieotwieranie okien", zamieszczona w nocy na stronie internetowej siemianowickiego urzędu miasta.

Według danych siemianowickich służb kryzysowych do akcji na terenie zakładów azotowych w Chorzowie skierowano dziewięć zastępów straży pożarnej.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4cz21x

ycipk-4cz21x
ycipk-4cz21x