Trwa ładowanie...
d4fbl2i
08-02-2004 19:40

Al-Kaida grozi ukraińską bronią nuklearną?

Ogólnoarabski dziennik "Al Hayat" napisał, że organizacja Osamy bin Ladena Al-Kaida kupiła od Ukrainy w roku 1998 taktyczną broń nuklearną i przechowuje ją w bezpiecznym miejscu z myślą o możliwości użycia.

d4fbl2i
d4fbl2i

Brak potwierdzenia przez inne źródła tej informacji, która ukazała się w dzienniku wydanym w Islamabadzie i cytującym źródła zbliżone do Al-Kaidy, którą USA oskarżają o przygotowanie zamachów z 11 września 2001 roku.

Dziennik napisał, że Al-Kaida kupiła tzw. bomby walizkowe, a transakcję przeprowadzono, gdy ukraińscy naukowcy odwiedzili afgańskie miasto Kandahar w 1998 roku. Kandahar był wówczas twierdzą ruchu talibów sprzymierzonych z Al-Kaidą.

Informatorzy arabskiego dziennika utrzymują, że Al-Kaida użyje broni jedynie na terenie USA lub wówczas, gdy temu ugrupowaniu będzie grozić "śmiertelne niebezpieczeństwo", jak np. użycie broni nuklearnej lub chemicznej przeciwko bojownikom organizacji.

Ukraina odziedziczyła broń nuklearną w następstwie rozpadu ZSRR, lecz w roku 1994 zgodziła się na przekazanie Rosji 1900 głowic atomowych pochodzących z rakiet strategicznych. Dwa lata wcześniej z terytorium Ukrainy wywieziono do Rosji poradziecką taktyczną broń nuklearną, za co Kijów miał otrzymać jako rekompensatę 450 mln dolarów.

W 1997 roku, nie żyjący już dziś, były szef Rady Bezpieczeństwa Rosji generał Aleksandr Lebiedź powiedział, że Moskwa nie może się doliczyć kilkudziesięciu walizkowych bomb nuklearnych. Utrzymywał, że skonstruowano 132 bomby, z czego brakuje 84. Bomby te miały być skonstruowane do zadań dywersyjnych na zapleczu wroga, ważyć od 27 do 45 kg, i nadawać się do przenoszenia w walizce, lub plecaku.

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj