Trwa ładowanie...
dod8eco

Al-Ka'ida

Najnowsze informacje
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Al-Ka’ida to bojówkowa organizacja sunnicka prowadząca działalność terrorystyczną. Założył ją Abd Allah Azzam wraz z Osamą bin Ladenem w 1988 roku jako organizację mającą przeciwstawić się radzieckiej interwencji w Afganistanie.

Al-Ka’ida – informacje ogólne

Abd Allah Azzam był mieszkającym w Palestynie wykładowcą teologii i szejkiem należącym do Stowarzyszenia Braci Muzułmańskich. Po ataku Armii Radzieckiej na Afganistan w 1979 roku, w porozumieniu z milionerem Osamą bin Ladenem w 1988 roku powołał do istnienia Al-Ka’idę.

Organizacja miała przeciwstawić się agresji sowietu, jednak wrkótce, bo w 1989 roku wojna afgańska dobiegła końca. W okolicach 1991 roku Al-Ka’ida przekształciła się w ugrupowanie, które dążyło do zwalczenia wpływów zachodnich w krajach muzułmańskich przy pomocy aktów terroryzmu.

Al-Ka’ida nie ma ściśle określonej struktury, tworzą ją luźno powiązane ugrupowania i organizacje, których liczebność szacuje się na kilka tysięcy członków rozrzuconych po całym świecie.

Al-Ka’ida – wierzenia i cele

Jako że Al-Ka’ida nie jest jednolitą organizacją, poszczególne oddziały i odłamy Al-Ka’idy mogą się od siebie różnić. Jednak u podstaw ideologicznych całego tego ruchu leży chęć przywrócenia prawdziwego świata muzułmańskiego przez pozbycie się wpływów zewnętrznych, które odsunęły Muzułmanów od islamu.

Tymi negatywnymi wpływami z zewnątrz ma być świat Zachodu, szczególnie Stany Zjednoczone, a także prowadzona przez nie polityka zagraniczna i wyznawane tam zasady moralne.

Koncepcje uznawane przez przedstawicieli Al'Kaidy to salafizm, który głosi potrzebę odrodzenia islamu przez powrót do religii pierwotnej, a także panislamizm, którego hasła nawołują do oswobodzenia się z europejskich oddziaływań i zjednoczenie wszystkich wyznających islam.

Włączenie ataków terrorystycznych w działania Al-Ka'idy wynikało ze strategii proponowanej przez ideologów organizacji, według której miały one sprowokować Stany Zjednoczone do rozpoczęcia wojny. Zgodnie z poszczególnymi krokami strategii konflikt miał zostać rozciągnięty na różne kraje, a siły USA rozproszone. Ostatecznie, w wyniku wielu starć, destabilizacji ekonomicznej i braku stabilności politycznej na świecie, kraje Zachodu miałyby upaść.

Al-Ka’ida – zamachy

Al-Ka’ida przeprowadziła szereg zamachów terrorystycznych na całym świece. Do najbardziej znaczących można zaliczyć:

  • atak z 7 sierpnia 1998 roku na USS Cole (DDG-67), okręt marynarki wojennej USA – w wyniku napaści zginęło 17 marynarzy, a 39 zostało rannych.
  • zamachy z 7 sierpnia 1998 roku na mieszczące się w Kenii i Tanzanii ambasady USA – 224 zabitych, ponad 4000 rannych. Po tym ataku Osama Bin Laden znalazł się na liście dziesięciu najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie.
  • atak na Pentagon i World Trade Center z 11 września 2001 roku, w którym zginęło 2996 osób, ponad 6000 zostało rannych.
  • zamachy w Stambule w 2003 roku przy pomocy samochodów-pułapek, w których wybuchach zginęło 59 osób, a 750 zostało rannych.

Al-Ka’idzie przypisuje się też wiele innych ataków o charakterze terrorystycznym, między innymi wybuch furgonetki w garażu podziemnym World Trade Center (1993), zamachy w Madrycie z 11 marca 2004 roku, ataki bombowe w Jordanii (2005) i Algierii (2007), zamach w redakcji "Charlie Hebdo" we Francji (2015).

dod8eco

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dod8eco
dod8eco
dod8eco
Więcej tematów
dod8eco

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj