Trwa ładowanie...
d3f66ny

Akt oskarżenia przeciwko poznańskim policjantom

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze
skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia
przeciwko poznańskim policjantom - uczestnikom tragicznej
strzelaniny z kwietnia ub. roku - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Kazimierz
Rubaszewski.

d3f66ny
d3f66ny

Śledztwo w tej sprawie trwało rok i dwa miesiące. W wyniku pomyłki czterech funkcjonariuszy zginął wówczas 19-letni Łukasz T, a jego rówieśnik Dawid L. został kaleką.

Jak wykazało śledztwo, policjanci podczas tej akcji działali na "własny rachunek". Nie otrzymali żadnego polecenia co do rozpoczęcia i sposobu przeprowadzenia takiej akcji, stąd nie ma innych oskarżonych w tej sprawie. Jednocześnie nie dopełnili podstawowych obowiązków związanych z takimi działaniami, przede wszystkim jeśli chodzi o dokładne rozpoznanie - powiedział Rubaszewski.

Policjantom wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem prokuratury, podczas akcji z ich udziałem doszło do nadużycia ustawowych uprawnień w zakresie policyjnego prawa użycia broni palnej oraz do niedopełnienia obowiązków dotyczących procedury kontroli uczestników ruchu drogowego. Zielonogórska prokuratura przedstawiła im zarzuty 12 i 13 kwietnia br. W akcie oskarżenia zarzuca im spowodowanie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób z następstwem w postaci śmierci Łukasza T. i ciężkiego kalectwa Dawida L.

d3f66ny

Jako środki zapobiegawcze prokuratura zastosowała wobec wszystkich oskarżonych zawieszenie w wykonywaniu czynności służbowych. Policjanci i ich obrońcy złożyli na nie zażalenia, sąd jednak utrzymał zastosowane środki zapobiegawcze.

W toku śledztwa powołano 16 biegłych lub zespołów biegłych w celu wydania szeregu opinii uzupełniających materiał dowodowy. Sporządzono m.in. opinie: balistyczną, mechanoskopijną, biologiczną. Ich wykonaniem zajmowały się renomowane ośrodki naukowe i badawcze m.in. Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce koło Warszawy, Akademie Medyczne w Poznaniu i Wrocławiu.

W nocy 29 kwietnia ub. roku policjanci z KW Policji w Poznaniu usiłowali zatrzymać i wylegitymować kierowcę samochodu marki rover. Podejrzewali, że jedzie nim groźny, poszukiwany przez nich przestępca. Ponieważ młodzi ludzie nie zatrzymali się, policjanci zaczęli strzelać w kierunku auta. Łącznie oddali z czterech pistoletów najprawdopodobniej - jak wynika z jednej z ekspertyz - 39 strzałów. Kierowca rovera - Łukasz T. zginął na miejscu, pasażer Dawid L. został kaleką. Okazało się, że żaden z 19-latków nie był przestępcą, którego chciała zatrzymać policja.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj