Trwa ładowanie...

Akcja rosyjskiego wywiadu. Chcieli umieścić szpiega w Trybunale Karnym w Hadze

Rosyjski wywiad wojskowy GRU próbował umieścić szpiega w Międzynarodowym Trybunale Karnym (MTK) w Hadze. Jego zadaniem miało być zdobycie stażu, a następnie uzyskanie dostępu do niejawnych informacji. Trybunał w Hadze bada m.in. oskarżenia pod adresem rosyjskich wojsk o zbrodnie wojenne w Ukrainie.

Akcja rosyjskiego wywiadu. Chcieli umieścić szpiega w Trybunale Karnym w Hadze Akcja rosyjskiego wywiadu. Chcieli umieścić szpiega w Trybunale Karnym w Hadze Źródło: Getty, fot: Ant Palmer
d10m0qy
d10m0qy

Holenderski wywiad (AIVD) ujawnił w czwartek, że zapobiegł zatrudnieniu w Międzynarodowym Trybunale Karnym (MTK) w Hadze szpiega rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Podający się za Brazylijczyka Siergiej Czerkasow został deportowany zaraz po przylocie z Brazylii.

Rosyjski szpieg w Hadze. "Zagrożenie było bardzo duże"

Mężczyzna podający się za Viktora Mullera Ferreirę w kwietniu przyleciał z Sao Paulo na lotnisko w Amsterdamie. Na miejscu został aresztowany przez holenderskie służby - poinformował AIVD w komunikacie.

d10m0qy

Jak ustalono, w rzeczywistości jest to szpieg GRU, który miał za zadanie znaleźć zatrudnienie jako stażysta w Wydziale Śledczym Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

"Udając cudzoziemca, miał uzyskać dostęp do informacji niedostępnych dla Rosjan" – podał AIVD.

Holenderski wywiad ocenia, że zagrożenie ze strony oficera wywiadu było "bardzo duże". Wskazuje, że szpieg w MTK może mieć wielką wartość dla rosyjskich służb wywiadowczych, zwłaszcza że sąd ten bada obecnie sprawę zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.

Z informacji holenderskich mediów wynika, że po deportowaniu do Brazylii Rosjanin został tam aresztowany pod zarzutem sfałszowania dokumentów.

Zobacz też: Putin Hitlerem XXI wieku? Zdecydowana odpowiedź ministra

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10m0qy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d10m0qy
Więcej tematów