Aiko - dziecko miłości
Uroczystość obwieszczenia imienia księżniczki Aiko (AFP)
Pierworodna córka japońskiego księcia - następcy tronu Naruhito i jego małżonki księżnej Masako otrzymała w piątek imię - Aiko.
"Ai" zapisane chińskim ideogramem oznacza "miłość", zaś "Ko" - "dziecko". Starochińskie znaki, którymi odtąd będzie zapisywane imię księżniczki, pochodzą z konfucjańskiego wersetu chińskiego filozofa Mencjusza (372-289 p.n.e.), o treści: Ludzie, którzy kochają innych, będą też po wsze czasy przez innych kochani, a ci, którzy szanują innych, będą po wsze czasy przez innych szanowani.
Maleńka Aiko niewątpliwie jest dzieckiem miłości, na którego narodziny z zapartym tchem czekała cała Japonia. Oficjalnie imię wybrał cesarz z listy, przygotowanej przez uczonych na podstawie starych pism japońskich i chińskich, ale media twierdzą, że monarcha przychylił się do wyboru rodziców.
Zgodnie z tradycją, imię nadał dziewczynce jej dziadek, cesarz Akihito, w siódmym dniu jej życia podczas szintoistycznego rytuału, po ceremonialnej, symbolicznej kąpieli dziecka. Służąca trzymała małą w pustej drewnianej balii, podczas gdy dwaj dworzanie przed drzwiami łaźni odpędzali złe duchy, szarpiąc cięciwy łuków, a trzeci recytował wersy z "Nihonshoki", jednej z najstarszych kronik japońskich (z VIII wieku).
Oprócz imienia Aiko, dziewczynka otrzymała również tytuł Toshinomiya, czyli księżniczka Toshi. Znak chiński dla "Toshi" oznacza "szacunek". Rodzice wybrali też dla niej, jako symbol, kwiat o łacińskiej nazwie "rhododendron quinquefolium", zwany potocznie azjatycką azalią. Według dworu cesarskiego, ten biały kwiat jest wyrazem nadziei, że równie czyste, jak on, będzie serce księżniczki.
Księżna Masako i maleńka Aiko czują się dobrze i - jak twierdzą japońskie media - w sobotę będą mogły opuścić cesarską klinikę. (aka)