Trwa ładowanie...
d1ho7fa

Aiko - dziecko miłości

Uroczystość obwieszczenia imienia księżniczki Aiko (AFP)
Pierworodna córka japońskiego księcia - następcy tronu Naruhito i jego małżonki księżnej Masako otrzymała w piątek imię - Aiko.

d1ho7fa
d1ho7fa

"Ai" zapisane chińskim ideogramem oznacza "miłość", zaś "Ko" - "dziecko". Starochińskie znaki, którymi odtąd będzie zapisywane imię księżniczki, pochodzą z konfucjańskiego wersetu chińskiego filozofa Mencjusza (372-289 p.n.e.), o treści: Ludzie, którzy kochają innych, będą też po wsze czasy przez innych kochani, a ci, którzy szanują innych, będą po wsze czasy przez innych szanowani.

Maleńka Aiko niewątpliwie jest dzieckiem miłości, na którego narodziny z zapartym tchem czekała cała Japonia. Oficjalnie imię wybrał cesarz z listy, przygotowanej przez uczonych na podstawie starych pism japońskich i chińskich, ale media twierdzą, że monarcha przychylił się do wyboru rodziców.

Zgodnie z tradycją, imię nadał dziewczynce jej dziadek, cesarz Akihito, w siódmym dniu jej życia podczas szintoistycznego rytuału, po ceremonialnej, symbolicznej kąpieli dziecka. Służąca trzymała małą w pustej drewnianej balii, podczas gdy dwaj dworzanie przed drzwiami łaźni odpędzali złe duchy, szarpiąc cięciwy łuków, a trzeci recytował wersy z "Nihonshoki", jednej z najstarszych kronik japońskich (z VIII wieku).

Oprócz imienia Aiko, dziewczynka otrzymała również tytuł Toshinomiya, czyli księżniczka Toshi. Znak chiński dla "Toshi" oznacza "szacunek". Rodzice wybrali też dla niej, jako symbol, kwiat o łacińskiej nazwie "rhododendron quinquefolium", zwany potocznie azjatycką azalią. Według dworu cesarskiego, ten biały kwiat jest wyrazem nadziei, że równie czyste, jak on, będzie serce księżniczki.

Księżna Masako i maleńka Aiko czują się dobrze i - jak twierdzą japońskie media - w sobotę będą mogły opuścić cesarską klinikę. (aka)

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj