Trwa ładowanie...
d2hyow1

AI: Izrael niemal co minutę łamie prawo

Amnesty International przedstawiła wstrząsający obraz izraelskiej okupacji ziem palestyńskich i oskarżyła we wtorek Izrael o to, że co dzień, co godzinę, niemal co minutę dokonuje ciężkich pogwałceń Konwencji Genewskiej.

d2hyow1
d2hyow1

Palestyńskie zamachy samobójcze przeciwko izraelskim cywilom i inne godne potępienia akty przemocy nie mogą - zdaniem Amnesty International - w żadnym wypadku usprawiedliwiać poczynań Izraela na terenach Autonomii Palestyńskiej.

Nie usprawiedliwiają one zabójstw, których dokonują regularnie na ziemiach palestyńskich Izraelskie Siły Zbrojne - oświadczył w przemówieniu przed ONZ-owską Komisją Praw Człowieka w Genewie rzecznik AI.

Amnesty International potępiła zrównanie z ziemią przez wojsko izraelskie ponad 600 domostw palestyńskich. Tysiące ludzi, w większości dzieci, pozostało bez dachu nad głową - podsumowuje wyniki tych działań organizacja broniąca praw człowieka, której aktywnymi działaczami są na całym świecie i w samym Izraelu m.in. liczni Żydzi.

Ponad sto punktów kontrolnych, ustanowionych na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, nie zapobiegło samobójczym atakom na Izrael, z czego wynika, że blokady miast i osiedli, uniemożliwiające ludziom swobodne przemieszczanie się, służą jedynie zbiorowemu karaniu, zastraszaniu i upokarzaniu narodu palestyńskiego - podkreślił rzecznik AI.

d2hyow1

Amnesty International potępiła także najnowsze izraelskie ataki na miasta i obozy uchodźców palestyńskich. Podkreśliła, że we wszystkich przypadkach izraelskie czołgi wjeżdżały miażdżąc samochody, domostwa i sklepy.

Używa się artylerii na terenach gęsto zamieszkanych, a przy wysadzaniu domów zamachowców-samobójców i "poszukiwanych" (przez wojsko izraelskie) Palestyńczyków stosuje się ładunki wybuchowe, które uszkadzają również sąsiednie domy - dodaje rzecznik AI.

Amnesty International zwróciła się do Komisji Praw Człowieka o wystosowanie do wszystkich rządów, zaangażowanych w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie, "energicznej odezwy", przypominającej, że nie wolno deptać praw człowieka.

Upłynął już ponad rok, odkąd komisja śledcza ONZ wezwała do szybkiego rozmieszczenia (na terytoriach palestyńskich) międzynarodowych obserwatorów przestrzegania praw człowieka - przypomniał rzecznik Amnesty International.(aka)

d2hyow1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hyow1
Więcej tematów