ŚwiatAgencja Ria-Nowosti: Rosja gotowa do negocjacji ws. Ukrainy, ale pod pewnymi warunkami

Agencja Ria‑Nowosti: Rosja gotowa do negocjacji ws. Ukrainy, ale pod pewnymi warunkami

Rosja jest gotowa do rozmów na temat sytuacji na Ukrainie i wyjścia z kryzysu, ale pod pewnymi warunkami - podała w nocy z poniedziałku na wtorek rosyjska agencja Ria-Nowosti na swej stronie internetowej, powołując się na źródło w MSZ Rosji.

Agencja Ria-Nowosti: Rosja gotowa do negocjacji ws. Ukrainy, ale pod pewnymi warunkami
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Dmitry Lovetsky

Jednym z warunków jest realizacja porozumienia z 21 lutego, podpisanego przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec z byłym już prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Rosja chce także, by w rozmowach uczestniczyły wszystkie siły polityczne Ukrainy.

21 lutego Wiktor Janukowycz oraz przywódcy ówczesnej opozycji podpisali porozumienie, które miało zakończyć rozlew krwi na kijowskim Majdanie i w innych ukraińskich miastach. Umowa przewidywała między innymi rozpisanie wyborów prezydenckich na grudzień.

Tymczasem następnego dnia po podpisaniu porozumienia Janukowycz został obalony i uciekł z kraju, parlament zmienił konstytucję, a wkrótce powołano nowy rząd Ukrainy. Rada Najwyższa zarządziła też wybory prezydenckie na 25 maja.

Szczegóły porozumienia:

Dokument "Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie" zakłada scenariusz i kalendarz kroków politycznych na rzecz rozwiązania konfliktu nad Dnieprem. Jego elementy to: powrót do konstytucji 2004 r. jako rozwiązania tymczasowego, utworzenie rządu zaufania narodowego, rozpoczęcie prac nad nową konstytucją, równoważącą uprawnienia prezydenta, rządu i parlamentu, która ma zostać przyjęta najpóźniej do września 2014 r.

Po przyjęciu nowej konstytucji, ale nie później niż do końca roku, ma dojść do nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Kolejne elementy porozumienia to śledztwa w sprawie niedawnych aktów przemocy monitorowane przez władze, opozycję i Radę Europy.

Władze zobowiązały się, że nie wprowadzą stanu wyjątkowego, zaś obie strony deklarują powstrzymanie się od przemocy i konfrontacji. W dokumencie jest także mowa o przedsięwzięciu wysiłków na rzecz zwolnienia okupowanych budynków i ulic oraz rozbrojenia osób posiadających broń.

Dokument jest podpisany przez prezydenta Wiktora Janukowycza, trzech liderów opozycji: Arsenija Jaceniuka, Witalija Kliczkę i i Ołeha Tiahnyboka oraz, jako świadków, ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego. Wcześniej został parafowany przez specjalnego wysłannika Federacji Rosyjskiej Władimira Łukina.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)