Trwa ładowanie...
d3myra5
26-09-2003 14:00

Agencja Atomistyki pozwana za poparzenie przy radioterapii

Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) będzie
drugim, obok Białostockiego Ośrodka Onkologicznego, pozwanym w
cywilnym procesie o odszkodowanie za poparzenie podczas
radioterapii.

d3myra5
d3myra5

Sąd Okręgowy w Białymstoku uwzględnił wniosek o przypozwanie PAA jako reprezentanta Skarbu Państwa, jaki złożył pełnomocnik Białostockiego Ośrodka Onkologicznego.

W Sądzie Okręgowym w Białymstoku toczy się pięć cywilnych procesów o zadośćuczynienia za poparzenie podczas radioterapii w lutym 2001 r. w szpitalu onkologicznym w Białymstoku. Doszło wtedy do awarii starego i psującego się już wcześniej wielokrotnie aparatu do naświetlań. Pięć kobiet doznało trudno gojących się ran w miejscach napromieniania. Wszystkie musiały przejść trudne i skomplikowane leczenie. Poparzone pacjentki domagają się od szpitala od 100-200 tys. zł odszkodowania. Wszystkie procesy przebiegają niezależnie od siebie.

W piątek sąd rozpatrywał sprawę o odszkodowanie z powództwa jednej z poszkodowanych kobiet Ewy C.

Jak objaśniła mecenas Irena Zdasiuk, reprezentująca Ewę C., według nowego prawa atomowego uchwalonego w listopadzie 2000 roku Skarb Państwa jest "gwarantem" wypłacenia odszkodowania za szkodę doznaną przez pacjenta wskutek tzw. wypadku jądrowego. PAA jest w tej sytuacji - według interpretacji przedstawionej przez prawników wojewody podlaskiego - reprezentantem Skarbu Państwa.

d3myra5

W piśmie procesowym o przypozwaniu PAA Białostocki Ośrodek Onkologiczny podkreśla m.in, że jest w złej sytuacji finansowej i nie dysponuje środkami do wypłaty zadośćuczynienia - jeśli tak orzeknie sąd.

Sąd zdecydował w piątek także o uwzględnieniu w cywilnym procesie akt zakończonej prawomocnym wyrokiem karnej sprawy, jaka po wypadku w Białostockim Ośrodku Onkologicznym toczyła się przed sądem w Białymstoku. Sąd uniewinnił lekarkę od zarzutu narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia pacjentek, a na karę 4 tys. złotych grzywny skazał technika fizyka odpowiedzialnego za sprzęt do radioterapii w szpitalu za nieumyślne działanie wobec czterech, a nie pięciu pacjentek.

Mecenas Zdasiuk poinformowała, że najprawdopodobniej wnioski o przypozwanie Państwowej Agencji Atomistyki będą składane w kolejnych procesach cywilnych. Wszystkie sprawy są w toku.

Sprawa z powództwa Ewy C. będzie kontynuowana 24 października. Pozostałe sprawy mają terminy wyznaczone na koniec września i październik.(iza)

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj