Agencja Atomistyki pozwana za poparzenie przy radioterapii
Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) będzie
drugim, obok Białostockiego Ośrodka Onkologicznego, pozwanym w
cywilnym procesie o odszkodowanie za poparzenie podczas
radioterapii.
Sąd Okręgowy w Białymstoku uwzględnił wniosek o przypozwanie PAA jako reprezentanta Skarbu Państwa, jaki złożył pełnomocnik Białostockiego Ośrodka Onkologicznego.
W Sądzie Okręgowym w Białymstoku toczy się pięć cywilnych procesów o zadośćuczynienia za poparzenie podczas radioterapii w lutym 2001 r. w szpitalu onkologicznym w Białymstoku. Doszło wtedy do awarii starego i psującego się już wcześniej wielokrotnie aparatu do naświetlań. Pięć kobiet doznało trudno gojących się ran w miejscach napromieniania. Wszystkie musiały przejść trudne i skomplikowane leczenie. Poparzone pacjentki domagają się od szpitala od 100-200 tys. zł odszkodowania. Wszystkie procesy przebiegają niezależnie od siebie.
W piątek sąd rozpatrywał sprawę o odszkodowanie z powództwa jednej z poszkodowanych kobiet Ewy C.
Jak objaśniła mecenas Irena Zdasiuk, reprezentująca Ewę C., według nowego prawa atomowego uchwalonego w listopadzie 2000 roku Skarb Państwa jest "gwarantem" wypłacenia odszkodowania za szkodę doznaną przez pacjenta wskutek tzw. wypadku jądrowego. PAA jest w tej sytuacji - według interpretacji przedstawionej przez prawników wojewody podlaskiego - reprezentantem Skarbu Państwa.
W piśmie procesowym o przypozwaniu PAA Białostocki Ośrodek Onkologiczny podkreśla m.in, że jest w złej sytuacji finansowej i nie dysponuje środkami do wypłaty zadośćuczynienia - jeśli tak orzeknie sąd.
Sąd zdecydował w piątek także o uwzględnieniu w cywilnym procesie akt zakończonej prawomocnym wyrokiem karnej sprawy, jaka po wypadku w Białostockim Ośrodku Onkologicznym toczyła się przed sądem w Białymstoku. Sąd uniewinnił lekarkę od zarzutu narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia pacjentek, a na karę 4 tys. złotych grzywny skazał technika fizyka odpowiedzialnego za sprzęt do radioterapii w szpitalu za nieumyślne działanie wobec czterech, a nie pięciu pacjentek.
Mecenas Zdasiuk poinformowała, że najprawdopodobniej wnioski o przypozwanie Państwowej Agencji Atomistyki będą składane w kolejnych procesach cywilnych. Wszystkie sprawy są w toku.
Sprawa z powództwa Ewy C. będzie kontynuowana 24 października. Pozostałe sprawy mają terminy wyznaczone na koniec września i październik.(iza)