PolskaAfrykański pomór świń - wirusa mogą przenosić pracownicy z krajów wschodnich

Afrykański pomór świń - wirusa mogą przenosić pracownicy z krajów wschodnich

Lekarze weterynarii przypominają, że wirusa afrykańskiego pomoru świń można przenieść nawet na ubraniu, dlatego należy zwracać uwagę na higienę pracowników z Ukrainy, Białorusi czy Litwy, którzy coraz częściej są zatrudniani w wielkopolskich gospodarstwach rolnych.

Afrykański pomór świń - wirusa mogą przenosić pracownicy z krajów wschodnich
Źródło zdjęć: © wikipedia.org | Guido Gerding
Zenon Kubiak

12.10.2015 | aktual.: 23.10.2015 20:45

Afrykański pomór świń to choroba wirusowa występująca u świń i dzików. Zarażone zwierzęta praktycznie nie mają szans na przeżycie – śmiertelność wynosi niemal 100 proc. Ponieważ choroba bardzo szybko i łatwo się rozprzestrzenia, kraje, w których są odnotowywane jej przypadki, są obejmowane zakazem eksportu zwierząt i ich mięsa do krajów wolnych od choroby.

W czerwcu 2013 r. ogniska choroby wykryto na Białorusi. W lutym 2014 r. także na terenie Polski w pobliżu granicy z Białorusią znaleziono pierwsze padłe dziki zarażone wirusem. Od tamtego czasu w Polsce odnotowano 72 ogniska afrykańskiego pomoru świń – wszystkie dotyczyły dzików i obejmowały teren przy wschodniej granicy.

Choroba nie jest groźna dla człowieka, który jednak może przenosić wirusa np. na odzieży lub obuwiu i tym samym zarazić trzodę chlewną. Dlatego lekarze weterynarii systematycznie przypominają hodowcom o zachowaniu wszelkich zasad ostrożności, które mogą uchronić ich zwierzęta przed chorobą.

O tym, że problem cały czas jest aktualny, świadczą tegoroczne nowe ogniska wirusa odnotowane na terenie Litwy, Łotwy, Ukrainy i Estonii, gdzie musiano wybić wszystkie świnie w niektórych gospodarstwach.

Ponieważ coraz więcej polskich hodowców zatrudnia w swoich gospodarstwach pracowników pochodzących z tych krajów powiatowi lekarze weterynarii w Wielkopolsce, m.in. z Leszna i Konina, gdzie zatrudniono szczególnie dużo cudzoziemców (głównie chodzi o Ukraińców), wydali komunikaty z apelem o ostrożność.

„Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lesznie prosi o zwrócenie szczególnej uwagi oraz zachowanie pełnej bioasekuracji w stosunku do osób pochodzących z krajów występowania ASF (Ukraina, Białoruś, Rosja, Estonia, Litwa, Łotwa) - zatrudnionych w Państwa gospodarstwie” – apeluje w wydanym komunikacie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lesznie. – „Informuję, że przywożenie produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego do Polski z tych krajów może stwarzać poważne niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania ASF. Osoby te nie mogą pod żadnym pozorem wnosić przywiezionych środków spożywczych na teren gospodarstwa. Istotna jest zmiana odzieży oraz zachowanie zasad higieny osobistej. Zalecane jest pisemne oświadczenie o ostatnim terminie pobytu w kraju pochodzenia oraz czy miał kontakt bezpośredni lub pośrednik z dzikami lub trzodą chlewną”.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)