Trwa ładowanie...
d43x4il

Afganistan: rozpoczęły się wybory do Loji Dżirgi

W Afganistanie rozpoczęły się we wtorek wybory do Loji Dżirgi - zgromadzenia, które wybierze nowy rząd afgański. Posiedzenie rady ma otworzyć w czerwcu król Afganistanu Mohammad Zahir Szah.

Share
d43x4il

Wybory rozpoczęły się w położonym na północy Afganistanu mieście Mazar-i-Szariff. Członek komisji organizującej wybory Mohammad Kazim Ahang powiedział, że objazdowe biura wyborcze będą przemieszczały się po kraju dopóki nie zostanie wybranych 1051 delegatów do zgromadzenia.

Loja Dżirga jest tradycyjnym afgańskim zgromadzeniem, które decyduje o ważnych dla Afganistanu sprawach. Zazwyczaj składało się ze starszyzny plemiennej, a jej posiedzeniom przewodniczył król.

Obecna rada ma się składać z wybranych delegatów oraz 450 osób, o których obecności na posiedzeniach zadecyduje specjalna komisja. Część z nich, ok. 160 osób, będą stanowiły kobiety.

Posiedzenie Loji Dżirgi otworzy 10 czerwca król Zahir Szah, który prawdopodobnie wróci do Afganistanu w środę lub w czwartek.

87-letni monarcha żyje na wygnaniu we Włoszech od prawie 30 lat. Król, podobnie jak większość rządzących dotąd Afganistanem talibów jest Pasztunem, dlatego jego rządom sprzeciwia się część obecnych w tymczasowej administracji Tadżyków. (miz)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d43x4il

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43x4il
d43x4il
Więcej tematów