Trwa ładowanie...
d36n9h9

Afganistan: opozycja żąda zwołania Loja Dżirgi

Afgańska opozycja, obradująca na konferencji w pakistańskim Peszawarze, zażądała na koniec dwudniowych obrad zwołania Loja Dżirgi - tradycyjnego zgromadzenia pasztuńskiej starszyzny plemiennej.

d36n9h9
d36n9h9

Według Sojuszu na rzecz Pokoju i Jedności Narodowej w Afganistanie, zgromadzenie takie, które władne jest odebrać legitymację do rządzenia krajem talibom, powinno się odbyć także w Peszawarze.

Uczestnicy konferencji, którą zorganizował wpływowy polityk Sajed Ahmad Gailani, były minister w mudżahedińskim rządzie, wyrazili także zaniepokojenie postępami antytalibskiego Sojuszu Północnego i ostrzegli, że przejęcie przezeń władzy może oznaczać dalszą wojnę domową.

Sojusz Północny w większości grupuje przedstawicieli mniejszych grup etnicznych - Tadżyków, Hazarów, Uzbeków i Turkmenów, podczas gdy w konferencji peszawarskiej brali udział głównie reprezentanci stanowiących około 40% ludności Pasztunów.

Operacje wojskowe przeprowadzane przez USA i ich sojuszników mogą spowodować upadek talibów w każdej chwili, a to spowoduje próżnię polityczną. Jeżeli próżnia ta wypełniona zostanie przez jedno ugrupowanie środkami militarnymi, wszystko zmieni się w kolejną fazę przelewu krwi i chaosu - napisano w oświadczeniu.

Wcześniej przedstawiciele afgańskiej emigracji, przywódcy plemienni i byli komendanci mudżahedińscy, zażądali zaprzestania amerykańskich nalotów. Uczestnicy konferencji domagają się także demilitaryzacji Kabulu oraz opuszczenia Afganistanu przez Osamę bin Ladena i jego ludzi. (jask)

d36n9h9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36n9h9
Więcej tematów