Kraska o ewakuacji z Afganistanu. "Mężczyzna z przestrzeloną stopą"
Wśród obywateli Afganistanu, którzy zostali ewakuowani do Polski znalazł się m.in. mężczyzna z przestrzeloną stopą oraz kilka kobiet w zaawansowanej ciąży. Jedna z matek urodziła dziecko przez cesarskie cięcie kilka dni przed odlotem. - Były to osoby odwodnione, wygłodzone, zmęczone, ale także bardzo zestresowane - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
27.08.2021 12:04
W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował o zakończeniu akcji ewakuacyjnej z Afganistanu. Szef rządu przekazał, że podczas całej akcji do Polski z Afganistanu sprowadzono niemal 1100 osób, w tym wiele kobiet i dzieci. Misję podsumował już także wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. - Obserwowaliśmy obrazki tysięcy ludzi szturmujących lotnisko w Kabulu - mówił podczas konferencji prasowej.
Waldemar Kraska, pytany w radiowej Trójce o stan zdrowia ewakuowanych osób, zapewnił, że już na lotnisku oraz w trakcie podróży samolotem zapewniono im właściwą opiekę medyczną. Zwrócił uwagę, że wiele z nich czekało w pełnym słońcu na lotnisku w Kabulu nawet ponad 40 godzin.
- Były to osoby odwodnione, wygłodzone, zmęczone, ale także bardzo zestresowane - podkreślił. Dodał, że wśród pasażerów samolotów lecących do Polski znalazło się też kilka Afganek w zaawansowanej ciąży oraz małe dzieci.
Zobacz też: zamach w Kabulu. "To zbrodnia przeciwko ludzkości i powrót do mrocznej przeszłości"
- Była także kobieta, która cztery dni wcześniej urodziła dziecko przez cięcie cesarskie i także była zaopiekowana przez służby medyczne w czasie tego lotu - zaznaczył Kraska.
"To były sytuacje dramatyczne"
Wśród ewakuowanych jest też mężczyzna, którego rodzina zginęła kilka godzin przed odlotem. - Ta rodzina zginęła na jego oczach, więc on był w bardzo dużym stresie - powiedział wiceminister. Z kolei inny ewakuowany miał przestrzeloną stopę. - To były naprawdę sytuacje dramatyczne – oświadczył.
Kraska zapewnił też, że wszystkim osobom, które przybyły do Polski wykonano test na obecność COVID-19. Według niego nie stwierdzono żadnego pozytywnego wyniku. Dodał, że Afgańczycy - jeśli tylko wyrażą taką wolę - zostaną też zaszczepieni.
Zobacz też:
Źródło: PAP