Trwa ładowanie...
detfi79

Afganistan: kolejny dzień obrad Loja Dżirgi

Niedzielne obrady Loja Dżirgi (AFP)
Obradujące od ubiegłego wtorku w Kabulu afgańskie zgromadzenie przywódców plemiennych - Loja Dżirga
- wznowiło obrady w poniedziałek rano.

detfi79

Sesja rozpoczęła się z 40-minutowym opóźnieniem, spowodowanym - jak sugerują agencje informacyjne - trwającym od soboty sporem, dotyczącym sposobu wyboru i składu tymczasowego parlamentu kraju. W poniedziałek na sesji ma wystąpić nowopowołany prezydent - Hamid Karzai.

Jak pisze Reuters, przemówienie Karzaja ma ostudzić burzliwe nastroje, jakie dały o sobie znać przede wszystkim na niedzielnej sesji Loja Dżirgi. Doszło tu do wzajemnego przekrzykiwania się i przepychanek. Cały niedzielny wieczór i poniedziałek rano Karzai spędził na indywidualnych rozmowach z deputowanymi.

Loja Dżirga zgodnie z planem winna w poniedziałek zakończyć obrady - zdaniem obserwatorów, wydaje się to jednak nierealne i sesja prawdopodobnie zostanie przedłużona.

Sprawa nowego parlamentu wywołała kontrowersje między zgromadzeniem a zwolennikami Karzaja. Ci ostatni chcą, by decydujący wpływ na skład rządu miał prezydent, a nie zgromadzenie. Karzaj ma przewodniczyć nowemu afgańskiemu rządowi, który będzie kierował krajem przez 18 miesięcy poprzedzających wybory powszechne. (jask)

detfi79
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
detfi79
Więcej tematów