Trwa ładowanie...
d1hzgmq

Afganistan: 10. rocznica upadku Nadżibullaha


(AFP)
Afganistan w niedzielę hucznie obchodził dziesiątą rocznicę upadku komunistycznych rządów prezydenta Nadżibullaha.

d1hzgmq
d1hzgmq

W stolicy kraju odbyła się uroczysta parada wojskowa, w której prezentowane były przede wszystkim pojazdy i sprzęt wojskowy z lat 60. i 70. Jednym z punktów defilady był też przelot jedynego samolotu, jaki posiada armia afgańska - drugi rozbił się w sobotę w czasie prób przed paradą.

Trwającą ponad trzy godziny defiladę w Kabulu przyjmował premier tymczasowego rządu Hamid Karzai a także awansowany w sobotę na stopień marszałka minister obrony Mohammad Kasim Fahim. To właśnie on ogłosił uznanie za "bohatera narodowego" jednego z głównych przywódców antykomunistycznej i antytalibańskiej afgańskiej opozycji, Ahmeda Szacha Masuda, zamordowanego we wrześniu ubiegłego roku przez ekstremistów islamskich.

Część maszerujących w Kabulu żołnierzy w lufach karabinów miała zatknięte sztuczne kwiaty. Na obrzeżach tłumu nieliczne kobiety, szczelnie zasłonięte w zasłaniające całą postać burki, uspakajały dzieci, które zaczęły płakać na odgłos salutu armatniego: Nie płacz, wojna się skończyła.

(AFP)
Źródło: (AFP)

Dzień przed paradą na obrzeża lotniska w Kabulu spadła zdalnie sterowana rakieta. Uroczystości zbiegły się także w czasie z doniesieniami o wybuchu nowych walk na wschodzie kraju, gdzie dwaj miejscowi watażkowie rywalizują o władzę w mieście Gardez. Walki pochłonęły już co najmniej 30 ofiar śmiertelnych. Jest także wielu rannych.

d1hzgmq

Przed dziesięcioma laty siły wspieranych przez Zachód i kraje arabskie mudżahedinów afgańskich, przez dziesięć lat walczące z obecnością wojsk ZSRR w kraju i komunistycznym reżimem afgańskim, wkroczyły do Kabulu. Nadżibullah, ukrywający się w misji ONZ, został schwytany i powieszony. Władzę przejęła Rada Kierownicza, w skład której weszło dziesięć ugrupowań mudżahedinów.

Usunięcie komunistów nie rozwiązało jednak problemów kraju - rozpoczęła się walka o władzę i zapanował chaos. Już w rok po zwycięstwie nad komunistami jeden z przywódców antykomunistycznej opozycji, Gulbuddin Hekmatiar zyskał sobie przydomek "Rzeźnika Kabulu" gdy w walkach z innym dowódcą Raszidem Dostumem zrównał z ziemią część miasta, powodując też masakrę cywilnej ludności stolicy.

Chaosowi położyły kres dopiero drakońskie rządy talibów, przyjmowanych wówczas przez społeczeństwo jako jedyna siła, mogąca zaprowadzić ład i porządek w kraju. W kraju zadomowiły się terrorystyczne ugrupowania islamskie, opłacające się talibańskim przywódcom w zamian za bazy w Afganistanie. Wkrótce zaczęła się nowa wojna, zakończona ubiegłorocznym zwycięstwem nad talibami. (mk)

d1hzgmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hzgmq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj