Trwa ładowanie...

Afera wokół ołówków używanych w czasie referendum we Włoszech. Piosenkarz Piero Pelu: ołówek można łatwo zetrzeć

• Polemika wokół ołówków używanych w lokalach wyborczych we Włoszech

• Piosenkarz Piero Pelu: ołówki do głosowania można zetrzeć gumką

• MSW Włoch: wykorzystywane w lokalach wyborczych ołówki są niezmywalne

Afera wokół ołówków używanych w czasie referendum we Włoszech. Piosenkarz Piero Pelu: ołówek można łatwo zetrzećŹródło: PAP/EPA, fot: GIUSEPPE LAMI
djvo5b3
djvo5b3

Polemika wokół ołówków używanych w lokalach wyborczych towarzyszy referendum konstytucyjnemu we Włoszech. Z niektórych regionów napływają doniesienia, że zapis ołówkami stosowanymi do wypełniania kart do głosowania jest łatwo ścieralny. Wykorzystywane w lokalach wyborczych ołówki są niezmywalne - oświadczyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które czuwa nad przebiegiem głosowania.

Informacje o tym, że ołówki kopiowe, którymi wyborcy zaznaczają "tak" lub "nie" na karcie referendalnej, można łatwo zetrzeć zwykłą gumką, zaczęły pojawiać się w mediach i na portalach społecznościowych. Ansa informuje, że niektórzy wyborcy wysłuchali apeli publikowanych w sieci, aby udać się do lokalu wyborczego z kartką i gumką do ścierania, aby sprawdzić, czy prawdziwe są podejrzenia, iż wręczane w lokalach ołówki są łatwo ścieralne. Każdy wyborca dostaje go razem z kartą do głosowania i musi go oddać po wrzuceniu karty do urny.

Jak się zauważa, polemikę wywołał między innymi popularny piosenkarz Piero Pelu, który na swoim profilu napisał: "Ołówek, który wykorzystałem w czasie głosowania, łatwo można było zetrzeć. Sprawdziłem to na kartce, a potem zgłosiłem to przewodniczącemu komisji wyborczej".

W związku z falą takich apeli i komentarzy, sugerujących niekiedy, że może za tym kryć się oszustwo wyborcze, MSW w wydanym komunikacie wyjaśniło, powtarzając zapewnienia producenta, że ołówki te są niezmywalne i są "przeznaczone wyłącznie do głosowania na karcie wyborczej". To zaś oznacza, podkreśla się, że zapis ten można łatwo zetrzeć ze zwykłej kartki papieru, ale nie z karty do głosowania.

Resort poinformował, że zakupił w tym roku 130 tysięcy ołówków, z których 80 tysięcy przeznaczono na referendum.

Jednocześnie MSW dodało, że lokalne władze administracyjne odpowiedzialne za organizacje wyborów mogły wykorzystać w lokalach wyborczych ołówki z poprzednich lat, które miały w depozytach.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Oprac. Tomek Orszulak

djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj