Afera szczepionkowa. Sondaż: czy zaszczepienie znanych osób przeciwko COVID-19 przekonuje Polaków?
"Czy szczepienie się przeciwko COVID-19 przez znane osoby życia publicznego wpłynęłoby na Pani/Pana decyzję o przyjęciu szczepionki?" - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu dla rp.pl.
"Czy szczepienie się przeciw COVID przez znane osoby życia publicznego wpłynęłoby na Pani/Pana decyzję o przyjęciu szczepionki?" - takie pytanie zostało zadane uczestnikom sondażu SW Research przeprowadzonego dla portalu rp.pl.
10,1 proc. badanych odpowiedziało, że takie szczepienia zachęciłyby ich samych do zaszczepienia się przeciw COVID-19. A 10,5 proc. uznało, że promocja szczepionki przeciwko COVID-19 przez osoby znane zniechęciłaby je do szczepienia.
Jednak aż 69,5 proc. osób, które wzięły udział w ankiecie twierdzi, że szczepienia celebrytów nie miałyby dla nich znaczenia. A 9,9 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.
Według sondażu, zaszczepienie się znanych osób przeciwko COVID-19 nie ma znaczenia częściej dla kobiet (72 proc.) niż mężczyzn (66 proc.), osób z wykształceniem średnim (72 proc.), o dochodzie pomiędzy 2001-3000 zł (77 proc.) oraz dla mieszkańców miast od 100 do 199 tys. (76 proc.).
Afera szczepionkowa. WUM proponuje aktorom akcję promocyjną
Afera szczepionkowa wybuchła po tym, gdy na jaw wyszło, że grupa aktorów zaszczepiła się przeciwko koronawirusowi poza kolejnością. Szczepienia odbywały się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. O sprawie poinformowali jako pierwsi studenci tej uczelni.
Jedną z osób, która przyjęła szczepienie na COVID-19 była Krystyna Janda. Aktorka przekazała, że to WUM zaproponował aktorom z Fundacji udział w akcji promocyjnej szczepień przeciwko koronawirusowi.
- Wielu aktorów-seniorów zgodziło się na tę promocję. Mieliśmy być szczepieni po medykach. Powiedziano nam, że prawdopodobnie gdzieś koło połowy lutego będziemy my szczepieni, seniorzy. Sama przedstawiłam rektorowi prof. Zbigniewowi Gaciongowi listę, mieliśmy zostać zaszczepieni po lekarzach - przekazała artystka w TVN24.
Po medialnej burzy, minister zdrowia Adam Niedzielski zlecił kontrolę w WUM.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research dla rp.pl wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5.01-6.01.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.