Trwa ładowanie...

Afera gruntowa. O co w niej chodziło? To za nią skazani zostali Kamiński i Wąsik

Afera gruntowa to jeden z głównych tematów, które na przełomie końca 2023 i początku 2024 roku pojawiły się w przestrzeni publicznej. To w związku z nią, sądy skazały Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. O co chodziło w aferze gruntowej?

Afera gruntowa. O co w niej chodziło?Afera gruntowa. O co w niej chodziło?Źródło: PAP
d33axg8
d33axg8

Afera gruntowa to potoczne określenie afery korupcyjnej, która wybuchła latem 2007 roku. Jej skutkiem było między innymi odwołanie ówczesnego wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera, co w konsekwencji doprowadziło do rozpadu ówczesnego rządu, złożonego z koalicji PiS, Ligi Polskich Rodzin oraz Samoobrony RP i przedwczesnych wyborów parlamentarnych. Czym dokładnie była afera gruntowa?

Afera gruntowa. Co to?

Początki afery gruntowej mają związek z dwoma biznesmenami, którzy - według mediów - rozpowszechniali informacje, że są w stanie odrolnić każdą działkę w Polsce - powołując się na rzekome wpływy w Ministerstwie Rolnictwa. Sprawie postanowiło przyjrzeć się Centralne Biuro Antykorupcyjne, które chcąc złapać wspomnianych biznesmenów "na gorącym uczynku" zdecydowało się przeprowadzić prowokację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Dojdzie do awantury w Sejmie? Polityk PiS odpowiada

W związku z tym, podstawieni agencji podali się za szwajcarskich przedsiębiorców, którzy zaoferowali łapówkę w zamian za pomoc w odrolnieniu działki w Muntowie na Mazurach. Prowokacja nie przebiegła jednak zgodnie z planem. Powodem tego miał być "wyciek" informacji o planowanym działaniu służb. "Funkcjonariusze przekonywali, że ktoś uprzedził osoby, przeciwko którym przygotowywano akcję, jeszcze przed jej realizacją Za ów "przeciek" odwołany został szef MSWiA Janusz Kaczmarek - podaje portal money.pl.

d33axg8

Co więcej, w czasie śledztwa CBA, organ miał wejść w posiadanie informacji o tym, że część łapówki miała trafić w ręce ówczesnego wicepremiera Andrzeja Leppera, a także do innych osób - w tym jego współpracowników. "Sam Lepper nie otrzymał jednak łapówki. Tłumaczone było to przeciekiem informacji, z którego polityk miał dowiedzieć się o zagrażającej mu prowokacji CBA" - wyjaśnia gazeta.pl. W wyniku oskarżeń doszło jednak do dymisji ówczesnego wicepremiera przez Jarosława Kaczyńskiego.

Afera gruntowa. Kamiński i Wąsik. Za co zostali skazani?

Szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego w czasie, gdy doszło do afery gruntowej, był Mariusz Kamiński. Maciej Wąsik pełnił natomiast funkcję jego zastępcy. W 2009 roku Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie przedstawiła obu mężczyznom zarzut przekroczenia uprawnień oraz popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

"Nielegalne działania operacyjne miały zostać podjęte właśnie w trakcie badania afery gruntowej. Bezprawnym miało być między innymi posłużenie się prowokacją z wykorzystaniem fałszywych dokumentów, a także zarządzanie podsłuchów w pokojach hotelowych bez zgody prokuratora generalnego oraz sądu" - wyjaśnia gazeta.pl. W marcu 2015 roku Kamiński i Wąsik zostali skazani przez sąd I instancji na karę trzech lat pozbawienia wolności. Wyrok nie był prawomocny.

d33axg8

W listopadzie 2015 roku prezydent Andrzej Duda zastosował wobec czterech osób związanych z aferą gruntową akt łaski. Wśród nich znaleźli się Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Wobec tego Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji i umorzył sprawę. W maju 2017 roku Sąd Najwyższy na mocy uchwały uznał, że ułaskawienie zastosowane przez Prezydenta RP jest bezskuteczne. Odmienną ocenę przestawił natomiast Trybunał Konstytucyjny, który w 2018 roku orzekł, że prezydenckie prawo łaski obejmuje również akty abolicji indywidualnej.

Temat afery gruntowej powrócił w 2023 roku. Wówczas sędziowie Sądu Najwyższego uchylili umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika i przekazali ją do ponownego rozpatrzenia przez sąd okręgowy. W grudniu 2023 roku Kamiński i Wąsik zostali natomiast uznani za winnych w związku z działaniami w czasie afery gruntowej i skazani na dwa lata pozbawienia wolności. Sąd wymierzył im również zakaz zajmowania stanowisk publicznych przez pięć lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33axg8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33axg8
Więcej tematów