Trwa ładowanie...
d4m9k1e

Adamowicz pośmiertnie wyróżniony. PiS nie głosował

Podczas sesji sejmiku województwa pomorskiego radni uhonorowali zmarłego w styczniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W głosowaniu nie wzięli udziału przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były prezydent Gdańska Paweł Adamowicz  (zdj. archiwalne)
Były prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (zdj. archiwalne) (PAP, Fot: Dominik Kulaszewicz)
d4m9k1e

Wniosek o odznaczenie został przyjęty głosami radnych z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Przewodniczący sejmiku, Jan Kleinszmidt, podczas sesji podkreślał, że "jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przed samorząd województwa pomorskiego". 14 radnych Prawa i Sprawiedliwości nie głosowało.

PiS nie głosuje

- Nam się to wszystko nie podoba. W tego typu akcjach nie bierzemy udziału - mówił podczas obrad Jerzy Barzowski z PiS. - Zachowujemy się konsekwentnie, nie upolityczniamy tego, wnioskodawcy przyjęli, bo tak uważają, a myśmy się w dyskusji nie wypowiadali - tłumaczył decyzję radnych z partii Jarosława Kaczyńskiego.

d4m9k1e

Radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości powoływał się także na wcześniejsze decyzje sejmiku. W dniu pogrzebu prezydenta Gdańska, cała izba zagłosowała za upamiętnieniem Adamowicza. - My się na to zgodziliśmy, choć nie podobały nam się pewne sformułowania. Chodziło o takie zwroty, jak "wykonywanie testamentu politycznego". My nie jesteśmy za tym, żeby wypełniać testament kogoś z drugiej strony sceny politycznej - mówił Jerzy Barzowski.

Śmierć Pawła Adamowicza

13 stycznia doszło do zamachu na prezydenta Gdańska. Włodarz był wtedy na scenie świętując finał "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Został zaatakowany i pchnięty nożem. Wskutek odniesionych ran, Paweł Adamowicz zmarł następnego dnia.
Prezydent został pochowany w gdańskiej Bazylice Mariackiej, obok innych zasłużonych dla Gdańska.

d4m9k1e

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Radio Gdańsk

Zobacz także: Magdalena Adamowicz: "To nie była łatwa przyjaźń"

d4m9k1e

Podziel się opinią

Share
d4m9k1e
d4m9k1e
Więcej tematów