Trwa ładowanie...

Adam Lipiński odchodzi z Sejmu. Wiemy, kto go zastąpi

Adam Lipiński obejmując stanowisko w Narodowym Banku Polskim musiał zrzec się poselskiego mandatu. Byłego posła PiS w sejmowych ławach ma zastąpić Szymon Pogoda - radny PiS z Bolesławca. Ślubowanie złoży najprawdopodobniej na początku grudnia.

Share
Adam Lipiński przeszedł z Sejmu do NBP
Adam Lipiński przeszedł z Sejmu do NBPŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski, REPORTER
d25zt1j

Szymon Pogoda w rozmowie z PAP potwierdził, że po ślubowaniu dołączy do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Przyszły poseł przesłał już do parlamentu stosowne dokumenty. Radny PiS z Bolesławca w zeszłorocznych wyborach do parlamentu startował z list PiS w okręgu legnickim. Uzyskał najwyższy wynik (4876 głosów) z kandydatów partii Jarosława Kaczyńskiego, którzy nie dostali się do Sejmu.

Szymon Pogoda w ławach poselskich zastąpi Adama Lipińskiego, który we wrześniu z rąk prezydenta otrzymał nominację na wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. Wiceprezes PiS to jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, jeszcze z czasów Porozumienia Centrum. Swoje stanowisko będzie piastował przez najbliższe 6 lat.

Obecnie klub Prawa i Sprawiedliwości liczy 234 posłów, po dołączeniu Pogody będzie to 235 posłów. Sejmowa większość wynosi 231 posłów, jednak ta powoli się kurczy. We wtorek Lech Kołakowski poinformował, że rezygnuje z zasiadania w KP PiS.

Andrzej Duda zawetuje "piątkę dla zwierząt"? Komentarz Radosława Fogla

W rozmowie z RMF ujawnił, że za jego decyzją stoi podejście partii do "piątki dla zwierząt", która w jego ocenie jest "bublem prawnym". Polityk zapowiedział utworzenie koła poselskiego (minimum 5 osób - red.). Oznacza to, że jeżeli do rejestracji koła, to PiS prawdopodobnie utraci większość w Sejmie.

d25zt1j

"Piątka dla zwierząt" okazała się kością niezgody w KP PiS - po głosowaniu w Sejmie prezes Jarosław Kaczyński zawiesił 15 posłów, którzy nie poparli decyzji klubu o przyjęciu nowelizacji. Wtorkowym popołudniem partia poinformowała, że komisja dyscyplinarna umorzyła postępowanie wobec 13 z 15 zawieszonych posłów PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25zt1j

Podziel się opinią

Share
d25zt1j
d25zt1j
Więcej tematów