Trwa ładowanie...
d3ey0jk

Adam Glapiński

Najnowsze informacje

Adam Glapiński to polski ekonomista, polityk i nauczyciel akademicki, profesor nauk ekonomicznych. Od 2016 roku pełni funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Oceń jako pierwszy:
d3ey0jk
Data urodzenia:

09.04.1950 (wiek: 74 lata)

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Płeć:

Mężczyzna

PAP
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka

Życiorys

Adam Glapiński urodził się 9 kwietnia 1950 roku w Warszawie. Ukończył Liceum im. Stefana Batorego w stolicy, a następnie studia na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W 1972 roku odbył staż w Banque de France w Paryżu. Dwa lata później związał się z uczelnią - Szkołą Główną Handlową.

W tej uczelni doktoryzował się, a w 2004 roku habilitował. 9 lat później prezydent Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w historii myśli ekonomicznej. Przez lata był nauczycielem akademickim. Na SGH był kierownikiem Zakładu Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej. Wykładał na wielu amerykańskich uczelniach.

Działalność polityczna

Adam Glapiński w latach 80. działał w "Solidarności". W stanie wojennej w swojej uczelni był współprzewodniczącym tej organizacji. W 1990 roku został współzałożycielem Porozumienia Centrum i warszawskiego oddziału Kongresu Liberalno-Demokratycznego (KLD). Wcześniej działał też w warszawskim Komitecie Obywatelskim.

W latach 1991-1993 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Porozumienia Centrum. To wtedy dobrze poznał go Jarosław Kaczyński. Glapiński był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Był posłem I kadencji Sejmu.

Z kolei w rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą. W 1997 roku startował z Ruchu Odbudowy Polski w wyborach do senatu i uzyskał mandat z województwa tarnowskiego. W czasie trwania kadencji przeszedł do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.

W 2009 roku został jednym z dwóch doradców ekonomicznych prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Funkcję tę pełnił do 15 lutego 2010 roku, a następnie Adam Glapiński został powołany do Rady Polityki Pieniężnej. Jego kadencja trwała sześć lat.

Działalność w Narodowym Banku Polskim

W 2016 roku został powołany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na funkcję członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wniosek w tej sprawie złożył ówczesny prezes NBP Marek Belka.

W maju tegoż roku Duda zgłosił jego kandydaturę na stanowisko prezesa banku centralnego. Sejm tę kandydaturą przyjął, a stanowisko Glapiński pełni od 21 czerwca 2016 roku. Sześć lat później rozpoczął drugą kadencję.

Adam Glapiński krytykowany jest za działalność i brak reakcji związanej ze wzrostem inflacji w Polsce. Mimo wielu krytycznych słów, został powołany na drugą kadencję w roli prezesa Narodowego Banku Polskiego.

W 2020 r. znalazł się na 6. pozycji rankingu 200 najbardziej wpływowych ludzi w polskiej gospodarce, stworzonego przez RMF FM oraz portale Money.pl i 300Gospodarka. W 2021 r. w uznaniu działań podejmowanych jako prezes NBP w okresie pandemii COVID-19 został laureatem nagrody specjalnej "osobowość rynku finansowego" przyznanej przez redakcję dziennika "Parkiet", znalazł się na 1. miejscu rankingu 50 najbardziej wpływowych osób w polskiej gospodarce w 2020 r. opracowanej przez redakcję "Dziennika Gazety Prawnej" oraz został wyróżniony Nagrodą Specjalną Redakcji "Gazety Bankowej" – Bankowy Menedżer Roku 2020.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ey0jk
d3ey0jk
d3ey0jk
Więcej tematów
d3ey0jk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj