Trwa ładowanie...

Adam Bodnar żąda wyjaśnień. RPO przyjrzy się sprawie Ludmiły Kozłowskiej

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie Ludmiły Kozłowskiej, wydalonej z terenu UE na wniosek polskich władz. Ludmiła Kozłowska jest prezeską Fundacji "Otwarty Dialog". To organizacja pozarządowa, zaangażowana w obronę praworządności w Polsce.

Share
Adam Bodnar żąda wyjaśnień. RPO przyjrzy się sprawie Ludmiły Kozłowskiej
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Kuba Atys
d2wle88

Ludmiła Kozłowska została wydalona z UE 15 sierpnia br. Prezeska "Otwartego Dialogu" została odesłana na Ukrainę z terytorium Belgii. Kozłowska została wpisana przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), który pozwala na sprawdzanie osób przekraczających granicę strefy.
Konsekwencją tej decyzji jest zakaz wjazdu dla niej do strefy Schengen.

RPO interweniuje

Sprawą wydalenia Kozłowskiej zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który wystąpił do Urzędu ds. Cudzoziemców o podanie podstawy prawnej wpisu, informacji, który organ o to wnosił, a także o całą dokumentację sprawy.

Zobacz także: Marek Jakubiak kandydatem Kukiz’15 na prezydenta Warszawy? Jest deklaracja

Jak czytamy w komunikacie RPO: "W piśmie Biura RPO do Urzędu ds. Cudzoziemców powołano się na informacje prasowe. Wynika z nich, że dane cudzoziemki umieścił w SIS Szef Urzędu ds. Cudzoziemców na wniosek nieustalonego przez autora organu. Konsekwencją wpisu była deportacja pani Kozłowskiej z Belgii do kraju pochodzenia, prawdopodobnie z orzeczonym zakazem wjazdu do strefy Schengen".

d2wle88

RPO zwrócił się także o podanie podstawy prawnej, na podstawie której dane Ludmiły Kozłowskiej zostały wpisane do systemu SIS oraz jaki organ wnioskował o dokonanie tego wpisu.

"Wystąpiono także o przesłanie kopii całości dokumentacji dotyczącej sprawy, pozostającej w dyspozycji Urzędu ds. Cudzoziemców, łącznie z wnioskiem o wpisanie danych cudzoziemki do SIS" – czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wle88

Podziel się opinią

Share
d2wle88
d2wle88
Więcej tematów