Trwa ładowanie...

Adam Bodnar: nie wykluczam wejścia do polityki

Adam Bodnar stwierdził, że po zakończeniu sprawowania urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich nie wyklucza zajęcia się polityką. - Teraz jest mi potrzebny okres zawodowego ustabilizowania się - powiedział.

Adam Bodnar Adam Bodnar Źródło: PAP, fot: Mateusz Marek
d3e4t39
d3e4t39

W czwartek Sejm powołał prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego kandydaturę poparło 380 posłów. Aby mógł on objąć tę funkcję, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat.

"Istotne, ale niedostrzegalne"

Na antenie RMF FM odniósł się do tego Adam Bodnar, który podkreślił, co - według niego - doprowadziło do zmiany stanowiska klubu PiS w sprawie kandydatury prof. Marcina Wiącka. Wskazał tu na wypowiedź Ryszarda Terleckiego.

- On użył takiego sformułowania w jednym z wywiadów, że mamy nadzieję, że jednym z wiceprzewodniczących RPO będzie osoba, która ma zbieżne poglądy do naszych. Czyli - jak rozumiem - jest oczekiwanie, że pan prof. Wiącek powoła na zastępcę osobę, która gdzieś zostanie zaaprobowana, czy wskazana być może przez Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Adam Bodnar.

d3e4t39

Dotychczasowy RPO mówił też o możliwym wpływie opinii międzynarodowej na taką zmianę postawy w PiS. Wspomniał o zainteresowaniu wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej, wysokiej komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet, a także administracji USA.

- Może to być istotne, ale niedostrzegalne dla opinii publicznej. Chodzi o treść rozmowy między sekretarzem stanu Antony Blinkenem i szefem MSZ Zbigniewem Rauem, gdzie Stany Zjednoczone wyraziły takie oczekiwanie, że w kontekście przewodnictwa Polski w OBWE będą przyglądały się kwestii stabilności instytucji demokratycznych - stwierdził.

Zobacz także: Wybór RPO po "dealu" z PiS? Kosiniak-Kamysz zaprzecza

Adam Bodnar przestanie być RPO. Co dalej?

Adam Bodnar 15 lipca oficjalnie przestanie pełnić urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak sam mówi, jeszcze nie wie, czym zajmie się w przyszłości, ale bierze pod uwagę wejście do polityki.

d3e4t39

- Nie wykluczam, ale to jest jeszcze za wcześnie, żeby na to pytanie odpowiedzieć. Teraz jest mi potrzebny okres zawodowego ustabilizowania i może nie spokoju, ale po prostu takiej swoistej restrukturyzacji, osobistej i zawodowej - powiedział Adam Bodnar.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3e4t39
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e4t39
Więcej tematów