Trwa ładowanie...
d404d8m

Adam Bielan u Pawła Lisickiego: mówienie, że w jakikolwiek sposób walczymy z kobietami jest absurdalne

- Pod projektem Ordo Iuris zebrano pół miliona podpisów - to znacznie więcej osób niż wczoraj protestowało w ramach "czarnego protestu" - powiedział w programie WP rozmowa wicemarszałek Senatu Adam Bielan z PiS.

Share
d404d8m

Czarny protest kobiet w całej Polsce. Kobiety okupowały siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, a następnie, według danych warszawskiego ratusza, 22-24 tys. Polek zgromadziło się na pl. Zamkowym. Czy spór wokół zaostrzenia prawa aborcyjnego może realnie na dłuższą metę zaszkodzić partii rządzącej? Ten i inne tematy poruszył w programie WP rozmowa Paweł Lisicki w rozmowie Adamem Bielanem z PiS i Katarzyną Lubnauer z Nowoczesnej.

- Być może popełniono błędy komunikacyjne ws. aborcji, a niektórzy koledzy niepotrzebnie dolewają oliwy do ognia - powiedział Bielan. - Nie sądzę, żeby PiS służyły tak duże emocje jak te towarzyszące tematowi aborcji - dodał.

d404d8m

Wicemarszałek Senatu zaznaczył, że projekt, przeciw któremu odbywają się protesty, nie jest projektem PiS, tylko obywatelskim. Przyznał też, że jego zdaniem błędem było nieprzekazanie do dalszych prac komisji również projektu stowarzyszenia "Ratujmy kobiety". - Powinniśmy zrealizować naszą obietnicę wyborczą, oba projekty powinny znaleźć się w pracach komisji - powiedział Bielan.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że w tym tygodniu pojawi się projekt ustawy aborcyjnej autorstwa PiS. W jakim stopniu zmieni on obecny kompromis aborcyjny i czy znajdzie akceptację większości Polaków? - W tej chwili nie ma na stole żadnego projektu PiS ws. aborcji - powiedział Adam Bielan.

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej stwierdziła natomiast, że "PiS udało się wyzwolić energię kobiet", a "Jarosław Kaczyński rozsierdził kobiety". Odnosząc się do uwagi Pawła Lisickiego, że pod projektem Ordo Iuris podpisało się pół miliona osób, czyli znacznie więcej niż protestowało w poniedziałek podczas "czarnego protestu", posłanka Nowoczesnej odpowiedziała: "Czym innym jest podpis pod projektem, a czym innym wyjście na ulicę przy niesprzyjającej pogodzie".

- Prawica próbowała narzucić pewną narrację - np. poprzez nazywanie dzieckiem komórki - powiedziała Katarzyna Lubnauer. - Najczęściej te same środowiska, które są przeciwko aborcji, są za przywróceniem kary śmierci - dodała.

d404d8m

W sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” PiS i PO tracą, a w górę idą notowania Nowoczesnej. Tymczasem w niedzielę Platforma zaprezentowała swoje nowe założenia programowe. Kto stanie się liderem opozycji i ma lepszą alternatywę dla rządów PiS?

Proszony o komentarz do wystąpienia Grzegorza Schetyny podczas konwencji programowej PO, Adam Bielan powiedział: "PO była dotąd partią bez programu, to była partia władzy". Odnosząc się do postulatu PO, by zlikwidować IPN oraz CBA, stwierdził: "byli konfidenci komunistycznych służb specjalnych i skorumpowani urzędnicy to za mało, by wygrać wybory".

- Trochę mnie śmieszy postulat likwidacji IPN, bo to nic nie zmieni w życiu Polaków - skomentowała wystąpienie lidera PO Katarzyna Lubnauer.

d404d8m

Podziel się opinią

Share
d404d8m
d404d8m
Więcej tematów