Trwa ładowanie...
d23vjg4

Adam Andruszkiewicz wiceministrem. Organizacja żydowska zaniepokojona

Środkowoeuropejski oddział AJC, organizacji wspierającej Żydów na całym świecie, jest zaniepokojony nominacją Adama Andruszkiewicza na stanowisko wiceministra cyfryzacji. W opublikowanym oświadczeniu przypomina, że polityk wywodzi się z ruchu nacjonalistycznego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żydowska organizacja AJC jest zaniepokojona dołączeniem Adama Andruszkiewicza do polskiego rządu
Żydowska organizacja AJC jest zaniepokojona dołączeniem Adama Andruszkiewicza do polskiego rządu (Agencja Gazeta, Fot: Maciej Onufryjuk)
d23vjg4

American Jewish Comitee Central Europe zwraca uwagę, że w latach 2015-2016 Andruszkiewicz był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej "ruchu znanego z nacjonalistycznej doktryny". Ich zdaniem organizacja kontynuuje ksenofobiczne tradycje swojej przedwojennej poprzedniczki.

AJC przypomina, że MW "otwarcie głosiła idee rasistowskie i propagowała dyskryminację na tle etnicznym na uniwersytetach". Wszechpolacy uważali Żydów za grupę rasowo obcą, którą chcieli kulturalnie, politycznie i gospodarczo izolować. Propagowali też "najdalej idące zmniejszenie ich liczby w Państwie" - pisze organizacja, cytując "Deklarację Ideową" MW z 1931 roku.

"Zaskakująca nominacja"

d23vjg4

Dyrektor warszawskiego biura AJC Central Europe nazywa nominację Andruszkiewicza zaskakującą. - (...) szczególnie w świetle ostatnich sondaży, które pokazują, że antysemityzm w cyberprzestrzeni jest dla Europy rosnącym zagrożeniem. Chcemy wierzyć, że polskie organy ścigania będą podejmować działania w odpowiedzi na mowę nienawiści i podżeganie do nienawiści w internecie - zaznaczyła Agnieszka Markiewicz.

W liście cytowane są też wyniki raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskich z grudnia ub. r. Wynika z niego, że prawie 90 proc. polskich Żydów dostrzega więcej antysemityzmu w internecie niż to miało miejsce poprzednio. 77 proc. uważa antysemityzm w życiu politycznym za problem. W obu przypadkach Polska plasuje się na przedostatnim miejscu (odpowiednio za Francją i Wielką Brytanią).

Zobacz także: "Misiewicz 2.0". Cezary Tomczyk bez skrupułów o Andruszkiewiczu

Nominację Adama Andruszkiewicza na sekretarza stanu w ministerstwie cyfryzacji zauważyły też izraelskie media. "Działacz znany z antysemickich poglądów wybrany na wiceministra" - krzyczą tamtejsze nagłówki.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Daj znać przez dziejesie.wp.pl

d23vjg4

Podziel się opinią

Share

d23vjg4

d23vjg4
Więcej tematów