Trwa ładowanie...

Adam Andruszkiewicz wiceministrem. Organizacja żydowska zaniepokojona

Środkowoeuropejski oddział AJC, organizacji wspierającej Żydów na całym świecie, jest zaniepokojony nominacją Adama Andruszkiewicza na stanowisko wiceministra cyfryzacji. W opublikowanym oświadczeniu przypomina, że polityk wywodzi się z ruchu nacjonalistycznego.

Adam Andruszkiewicz wiceministrem. Organizacja żydowska zaniepokojonaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Maciej Onufryjuk
d3c6gp9
d3c6gp9

American Jewish Comitee Central Europe zwraca uwagę, że w latach 2015-2016 Andruszkiewicz był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej "ruchu znanego z nacjonalistycznej doktryny". Ich zdaniem organizacja kontynuuje ksenofobiczne tradycje swojej przedwojennej poprzedniczki.

AJC przypomina, że MW "otwarcie głosiła idee rasistowskie i propagowała dyskryminację na tle etnicznym na uniwersytetach". Wszechpolacy uważali Żydów za grupę rasowo obcą, którą chcieli kulturalnie, politycznie i gospodarczo izolować. Propagowali też "najdalej idące zmniejszenie ich liczby w Państwie" - pisze organizacja, cytując "Deklarację Ideową" MW z 1931 roku.

"Zaskakująca nominacja"

Dyrektor warszawskiego biura AJC Central Europe nazywa nominację Andruszkiewicza zaskakującą. - (...) szczególnie w świetle ostatnich sondaży, które pokazują, że antysemityzm w cyberprzestrzeni jest dla Europy rosnącym zagrożeniem. Chcemy wierzyć, że polskie organy ścigania będą podejmować działania w odpowiedzi na mowę nienawiści i podżeganie do nienawiści w internecie - zaznaczyła Agnieszka Markiewicz.

d3c6gp9

W liście cytowane są też wyniki raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskich z grudnia ub. r. Wynika z niego, że prawie 90 proc. polskich Żydów dostrzega więcej antysemityzmu w internecie niż to miało miejsce poprzednio. 77 proc. uważa antysemityzm w życiu politycznym za problem. W obu przypadkach Polska plasuje się na przedostatnim miejscu (odpowiednio za Francją i Wielką Brytanią).

Zobacz także: "Misiewicz 2.0". Cezary Tomczyk bez skrupułów o Andruszkiewiczu

Nominację Adama Andruszkiewicza na sekretarza stanu w ministerstwie cyfryzacji zauważyły też izraelskie media. "Działacz znany z antysemickich poglądów wybrany na wiceministra" - krzyczą tamtejsze nagłówki.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Daj znać przez dziejesie.wp.pl

d3c6gp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c6gp9
Więcej tematów