Świat"Aby rozwiązać problem embarga, potrzebna polityczna wola Rosji"

"Aby rozwiązać problem embarga, potrzebna polityczna wola Rosji"

Komisarz UE ds. zdrowia Markos Kyprianu zadeklarował, że Komisja Europejska będzie dalej prowadzić zintensyfikowany dialog z Rosją w sprawie embarga na polskie produkty rolne. Zastrzegł jednak, że rezultaty tych rozmów zależą od tego, czy po stronie Rosji jest wola polityczna do rozwiązania problemu.

O "zintensyfikowany dialog" z Unią Europejską w sprawie polskiego mięsa zaapelował prezydent Rosji Władimir Putin. Rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew skarżył się, że Moskwa już 20 dni czeka na odpowiedź UE na pismo w sprawie rozwiązania problemu z polskim mięsem.

Wierzę, że Putin mówiąc, że chce intensyfikować dialog, chciał powiedzieć właśnie to - że Rosja jest gotowa na rozwiązanie problemu - powiedział unijny komisarz.

Kyprianu wyraził też nadzieję, że jeszcze do końca niemieckiego przewodnictwa w UE, czyli do końca czerwca, uda się rozwiązać problem embarga. Każdy problem da się rozwiązać, jeśli jest wola polityczna - podkreślił.

Pierwsze od czasu szczytu UE-Rosja w Samarze techniczne rozmowy na temat problemów w imporcie mięsa odbędą się jeszcze w tym tygodniu, na marginesie rozpoczynającej się 25 maja sesji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt w Paryżu. Uczestniczą w niej zarówno delegacja UE, jak i Rosji. Tam rozmowy będą dotyczyć jedynie przypadków oszustw w imporcie, na co skarżą się Rosjanie - sprecyzował Kyprianu.

Nawiązując do wypowiedzi Gordiejewa, jakoby KE nie odpowiedziała na list Moskwy w sprawie embarga, Kyprianu zapewnił, że Komisja "na wszystko odpowiedziała" i jest gotowa udzielić odpowiedzi na wszelkie kolejne pytania.

Ale dla mnie wszystko i tak zależy od tego, jaki ma być cel tych dyskusji. Czy celem jest znalezienie rozwiązania, czy utrzymanie problemu - powiedział Kyprianu. Jak podkreślił, rosyjscy eksperci, którzy negocjują z KE sprawę embarga, muszą mieć polityczny mandat, by tę kwestię rozwiązać. Po szczycie w Samarze jestem bardziej optymistyczny, że mandat negocjatorów rosyjskich, którzy pracują z Komisją, jest taki, by znaleźć rozwiązanie, a nie szukać tłumaczeń, dlaczego należy utrzymać embargo - dodał.

Komisarz zapewnił też, że KE jest otwarta na zaproponowane przez Rosję i popierane przez niemieckie przewodnictwo "podejście stopniowego" znoszenia embarga, pod warunkiem że określi ono "ramy czasowe" na zniesienie ograniczeń w imporcie wszystkich polskich towarów, w tym mięsa.

Propozycja dotycząca zniesienia embarga na importowane z Polski niektóre rodzaje żywca "jest niewystarczająca" - podkreślił.

Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o współpracy. Na szczycie UE-Rosja w Samarze w ubiegłym tygodniu Unia Europejska stanęła po stronie Polski, przeciwstawiając się Kremlowi.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)