Trwa ładowanie...
d2fchfg
22-05-2007 13:20

"Aby rozwiązać problem embarga, potrzebna polityczna wola Rosji"

Komisarz UE ds. zdrowia Markos Kyprianu zadeklarował, że Komisja Europejska będzie dalej prowadzić zintensyfikowany dialog z Rosją w sprawie embarga na polskie produkty rolne. Zastrzegł jednak, że rezultaty tych rozmów zależą od tego, czy po stronie Rosji jest wola polityczna do rozwiązania problemu.

d2fchfg
d2fchfg

O "zintensyfikowany dialog" z Unią Europejską w sprawie polskiego mięsa zaapelował prezydent Rosji Władimir Putin. Rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew skarżył się, że Moskwa już 20 dni czeka na odpowiedź UE na pismo w sprawie rozwiązania problemu z polskim mięsem.

Wierzę, że Putin mówiąc, że chce intensyfikować dialog, chciał powiedzieć właśnie to - że Rosja jest gotowa na rozwiązanie problemu - powiedział unijny komisarz.

Kyprianu wyraził też nadzieję, że jeszcze do końca niemieckiego przewodnictwa w UE, czyli do końca czerwca, uda się rozwiązać problem embarga. Każdy problem da się rozwiązać, jeśli jest wola polityczna - podkreślił.

Pierwsze od czasu szczytu UE-Rosja w Samarze techniczne rozmowy na temat problemów w imporcie mięsa odbędą się jeszcze w tym tygodniu, na marginesie rozpoczynającej się 25 maja sesji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt w Paryżu. Uczestniczą w niej zarówno delegacja UE, jak i Rosji. Tam rozmowy będą dotyczyć jedynie przypadków oszustw w imporcie, na co skarżą się Rosjanie - sprecyzował Kyprianu.

d2fchfg

Nawiązując do wypowiedzi Gordiejewa, jakoby KE nie odpowiedziała na list Moskwy w sprawie embarga, Kyprianu zapewnił, że Komisja "na wszystko odpowiedziała" i jest gotowa udzielić odpowiedzi na wszelkie kolejne pytania.

Ale dla mnie wszystko i tak zależy od tego, jaki ma być cel tych dyskusji. Czy celem jest znalezienie rozwiązania, czy utrzymanie problemu - powiedział Kyprianu. Jak podkreślił, rosyjscy eksperci, którzy negocjują z KE sprawę embarga, muszą mieć polityczny mandat, by tę kwestię rozwiązać. Po szczycie w Samarze jestem bardziej optymistyczny, że mandat negocjatorów rosyjskich, którzy pracują z Komisją, jest taki, by znaleźć rozwiązanie, a nie szukać tłumaczeń, dlaczego należy utrzymać embargo - dodał.

Komisarz zapewnił też, że KE jest otwarta na zaproponowane przez Rosję i popierane przez niemieckie przewodnictwo "podejście stopniowego" znoszenia embarga, pod warunkiem że określi ono "ramy czasowe" na zniesienie ograniczeń w imporcie wszystkich polskich towarów, w tym mięsa.

Propozycja dotycząca zniesienia embarga na importowane z Polski niektóre rodzaje żywca "jest niewystarczająca" - podkreślił.

d2fchfg

Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o współpracy. Na szczycie UE-Rosja w Samarze w ubiegłym tygodniu Unia Europejska stanęła po stronie Polski, przeciwstawiając się Kremlowi.

Inga Czerny

d2fchfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fchfg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj