PolskaABW: ograniczyliśmy aktywność obcych wywiadów w Polsce

ABW: ograniczyliśmy aktywność obcych wywiadów w Polsce

Znacząco ograniczono swobodę podejmowania aktywności wywiadowczej w Polsce przez oficerów obcych służb specjalnych - stwierdza raport Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z jej działalności w okresie rządu Leszka Millera.

05.05.2004 16:35

Informacja szefa ABW Andrzeja Barcikowskiego nie ujawnia żadnych szczegółów poza stwierdzeniem, że ABW "pogłębiła stan rozpoznania metod pracy obcych wywiadów", co pozwoliło na zatrzymanie w 2003 r. oficera WP podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Raport stwierdza, że priorytetem dla Agencji były: "ochrona interesów ekonomicznych państwa oraz zwalczanie korupcji funkcjonariuszy publicznych, a także przeciwdziałanie terroryzmowi międzynarodowemu". Barcikowski przytacza znane przykłady przestępstw gospodarczych, podatkowych, bankowych (m.in. sprawa skupu zboża, afera związana z wydawnictwem Stella Maris, pranie "brudnych pieniędzy", domniemana korupcja w Ministerstwie Zdrowia oraz przy prywatyzacji hut stali).

Raport podkreśla, że po 11 września 2001 r. oraz w związku z udziałem Polski w misji w Iraku zagrożenie terrorystyczne jest jednym z priorytetów ABW. Przypomina, że m.in. "rozpoznano i zneutralizowano" grupę osób narodowości arabskiej, podejrzanej o planowanie działań terrorystycznych.

W kontekście działań kontrwywiadowczych wspomniano o "wsparciu polskiej polityki zagranicznej (konflikt w Zatoce Perskiej) oraz zaangażowaniu polskich sił zbrojnych w procesie stabilizacji sytuacji w Iraku". "Działania ABW ukierunkowane były ponadto na rozpoznawanie zagrożeń związanych z procesem integracji z UE" - stwierdza raport ABW.

Z kolei raport Agencji Wywiadu informuje, że minione trzy lata były dla niej "okresem ciężkiej, wytężonej pracy". Bardzo dobrze oceniono "rezultaty pracy operacyjno-informacyjnej". Stwierdzono, że wszystkie przedsięwzięcia AW związane z polską misją w Iraku zakończyły się sukcesem (nie ujawniono szczegółów). Według raportu, AW "pomyślnie zrealizowała zadania m.in. w zakresie rozpoznawania i neutralizowania zagrożeń związanych z terroryzmem międzynarodowym, w tym zwłaszcza islamskim".

"Uzyskano także unikalne informacje z zakresu rozpoznania stopnia zaawansowania prac nad rozwojem broni masowego rażenia i jej nośników" - napisano w raporcie AW.

"Uzyskanie przez RP pełnego członkostwa (w UE) stanowi spełnienie kilkunastoletnich starań i wysiłków polskiej dyplomacji oraz innych podmiotów krajowych, w tym wywiadu" - głosi raport AW.

Według niego, istotne w omawianym okresie było m.in. - jak stwierdzono - "'wyciszenie' obecności AW w życiu publicznym. W porównaniu z innymi służbami praktycznie nie była obecna w środkach masowego przekazu. Realizowana w tym względzie polityka kierownictwa wywiadu sprzyjała i sprzyja zmianie wizerunku polskich służb specjalnych jako służby nieuwikłanej w żadne afery, otwartej i profesjonalnej".

Raport, który w niedzielę Leszek Miller przekazał prezydentowi i swemu następcy Markowi Belce, zawiera informacje poszczególnych ministrów o działalności ich resortów od rozpoczęcia prac jesienią 2001 r. do dymisji rządu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)