Trwa ładowanie...
poznań

Abp Juliusz Paetz pochowany w Poznaniu. Ochrona w katedrze

Uroczystości pogrzebowe abp. Juliusza Paetza, byłego metropolity poznańskiego, rozpoczęły się rano w katedrze na Ostrowie Tumskim. Po godz. 9 trumnę wyniesiono ze świątyni i przewieziono na cmentarz na Starołęce.

Share
Abp Juliusz Paetz pochowany w Poznaniu. Ochrona w katedrze
Źródło: Maciej Szefer/Telewizja WTK
d435d9v

Trumna z ciałem arcybiskupa Paetza opuściła katedrę poznańską po godz. 9 - podaje epoznan.pl. Hierarcha pochowany został na cmentarzu parafialnym św. Antoniego Padewskiego na Starołęce. Tam też spoczywa jego brat.

- Sytuacja, w której się znaleźliśmy, posłuży oczyszczeniu Kościoła poznańskiego - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki na spotkaniu z dziennikarzami, kiedy trwała uroczystość pogrzebowa na Starołęce. - W trosce o jedność Kościoła, proszę wszystkich wiernych, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu - dodał.

d435d9v

Abp Gądecki podczas briefingu nie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Maciej Szefer/Telewizja WTK
Źródło: Maciej Szefer/Telewizja WTK

Arcybiskup Paetz został pochowany tuż przy kaplicy - w sąsiedztwie grobów innych duchownych. Na cmentarzu na Starołęce była ochrona i policja - relacjonują reporterzy Radia Poznań.

Od rana także wejścia do katedry, gdzie odbyła się msza, pilnowali ochroniarze. Od reporterki "Gazety Wyborczej" zażądali karty wstępu. Bez niej wejście do świątyni nie było możliwe.

- Byłam w archidiecezji, prosiłam o wstęp. Bez skutku - mówiła przed katedrą mieszkanka Poznania, która dowiedziała się o terminie pochówku, choć Kościół trzymał to w tajemnicy. Wśród celebrujących mszę było czterech biskupów.

"Miejsce pochówku oraz forma pogrzebu są zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego" - informowały wcześniej służby prasowe kurii. Zaznaczono, że szczegóły dotyczące pogrzebu abp. Paetza zostały ustalone ze Stolicą Apostolską, Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz członkami rodziny duchownego.

d435d9v

Abp Juliusz Paetz zmarł w piątek w wieku 84 lat. Hierarcha był oskarżany o molestowanie seksualne kleryków i księży. Decyzją władz kościelnych miał m.in. zakaz głoszenia kazań.

"Dziękuję Księdzu Arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu za decyzję pochowania śp. abp. Juliusza Paetza poza katedrą" - napisał ks. Daniel Wachowiak, który był jednym z sygnatariuszy petycji ws. miejsca pochówku hierarchy.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szymon Hołownia o starcie w wyborach prezydenckich 2020: mam dużo rzeczy do zrobienia

d435d9v

Podziel się opinią

Share
d435d9v
d435d9v
Więcej tematów