Ostatnie takie Boże Ciało Jędraszewskiego. Mocne przemówienie hierarchy
Uroczystościom Bożego Ciała w Krakowie po raz ostatni przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Podczas homilii potępił "część Europy", która "chce za wszelką cenę zapomnieć o chrześcijańskich korzeniach". Duchowny ostro skrytykował też działania prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
30.05.2024 | aktual.: 30.05.2024 19:11
Tłumy wiernych przeszły w czwartek w procesji Bożego Ciała ulicami stolicy Małopolski. Uroczystościom po raz ostatni przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który w czerwcu przejdzie na emeryturę. Homilię wygłosił w bazylice Mariackiej.
Podczas kazania duchowny odniósł się do spraw bieżących. - Jest część Europy, która chce za wszelką cenę zapomnieć o swoich chrześcijańskich korzeniach. Wiemy, do czego to prowadzi. (…) Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości, tam jest tylko kłamstwo i przemoc - powiedział wskazując, że obecne podziały mają znamiona "wojny cywilizacyjnej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Abp Jędraszewski zabrał głos. Trzaskowski w ogniu krytyki
Metropolita zaobserwował podobieństwo obecnych czasów do czasów PRL. Powiedział, że zapisy konstytucji z 1952 r. gwarantowały wolność sumienia i wyznania, ale - zwrócił uwagę hierarcha - "miały się nijak do rzeczywistości, w której urzędy kościelne były zależne od władz komunistycznych, kard. Stefan Wyszyński został aresztowany, a jego najbliższy współpracownik bp Antoni Baraniak poddany torturom".
Jak zauważył abp Jędraszewski, konstytucja z 1997 r. też zapewnia wolność sumienia i religii, jednak - jak ocenił duchowny - obecny minister rządu zapowiadał "opiłowywanie" katolików z przywilejów, a Rafał Trzaskowski podpisał rozporządzenie zakazujące wieszania krzyży w urzędzie. Równocześnie - zwrócił uwagę hierarcha - prezydent stolicy - odpowiada na potrzeby środowisk LGBT+ i nakazuje respektowanie praw związków jednopłciowych.
Według niego, planowane zmiany w szkołach dotyczące lekcji religii mają doprowadzić do całkowitego wyeliminowania tego przedmiotu "w imię nowej ideologii", polegającej - według metropolity - na życiu bez Boga.
Mówiąc o jedności chrześcijan, arcybiskup przywołał masakrę chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga, której w ostatnich dniach dokonali rebelianci z tzw. Państwa Islamskiego. Przypomniał też osobę ks. Michała Rapacza, zamordowanego przez komunistów w 1946 r. 15 czerwca odbędzie się beatyfikacja tego męczennika.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.
Czytaj więcej: