Abp Jędraszewski grzmi w liście. Odczytano go w kościołach
Abp Marek Jędraszewski skrytykował władze za zmniejszenie liczby godzin religii w szkołach, apelując o "solidarną postawę czujności i sprzeciwu". List został odczytany w kościołach Archidiecezji Krakowskiej.
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kościołach Archidiecezji Krakowskiej odczytano list abpa Marka Jędraszewskiego, w którym hierarcha wyraził swoje zaniepokojenie działaniami władz państwowych. Abp Jędraszewski ocenił, że "obecne władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi, zmniejszając liczbę godzin religii w szkole".
Zmiany w edukacji a sprzeciw Kościoła
Metropolita krakowski zwrócił uwagę na planowane wprowadzenie nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej, który ma być obowiązkowy od roku szkolnego 2025/2026.
Według abpa Jędraszewskiego przedmiot ten "może stać się narzędziem deprawacji moralnej nawet małych dzieci". W liście podkreślił, że "tym większym zadaniem stojącym zwłaszcza przed rodzicami jest zatroskanie o właściwe nauczanie i wychowanie ich potomstwa".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Abp Jędraszewski zaapelował o "solidarną postawę czujności i sprzeciwu" wobec tych zmian. Wskazał również na konieczność wspierania i rozwoju katolickich placówek edukacyjnych, podkreślając, że "potrzeby odnoszące się do właściwego kształcenia i wychowywania młodego pokolenia Polaków w duchu katolickim są tak wielkie, iż skłaniają do tworzenia - w miarę możliwości - nowych tego typu instytucji".
Edukacja zdrowotna a stanowisko rządu
Minister edukacji Barbara Nowacka broniła wprowadzenia edukacji zdrowotnej, twierdząc, że jest to przedmiot "szalenie potrzebny polskiej młodzieży". Podkreśliła, że młodzież dowie się na nim o swoim zdrowiu psychicznym, fizycznym, profilaktyce i potrzebie badań.
Konferencja Episkopatu Polski (KEP) wyraziła sprzeciw wobec nowego przedmiotu, uznając go za sprzeczny z ustawą zasadniczą. Abp Jędraszewski w swoim liście zaznaczył, że "chodzi o przyszłość naszej Ojczyzny i Kościoła w naszej Ojczyźnie".
Obecnie w Archidiecezji Krakowskiej działają 53 przedszkola, 27 szkół podstawowych, 13 szkół średnich i dwa uniwersytety katolickie. "Gwarantujemy, że w szkołach tych nadrzędna pozostanie reguła pierwszeństwa rodziców i opiekunów prawnych do decydowania o własnych dzieciach" - napisał abp Jędraszewski, prosząc o wsparcie finansowe dla tych placówek podczas tacy mszalnej.