Edukacja zdrowotna. Nowacka: podstawa programowa będzie trochę inna
Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że podstawa programowa z edukacji zdrowotnej ulegnie zmianom po konsultacjach. Nowy przedmiot ma być obowiązkowy od roku szkolnego 2025/2026.
Edukacja zdrowotna, będąca wspólnym projektem ministerstw edukacji narodowej, zdrowia oraz sportu i turystyki, ma zastąpić dotychczasowy przedmiot wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ). Nowy przedmiot ma być obowiązkowy od roku szkolnego 2025/2026. Projekt nowelizacji rozporządzeń dotyczących edukacji zdrowotnej został skierowany do opiniowania 31 października, a uwagi można było zgłaszać do 21 listopada.
Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że podstawa programowa z edukacji zdrowotnej zostanie zmodyfikowana w stosunku do pierwotnej propozycji przedstawionej podczas konsultacji. - Na pewno podstawa programowa będzie trochę inna niż ta, która wyszła przy konsultacjach - przekazała.
W rozmowie z Polsat News Nowacka zaznaczyła, że analiza uwag z konsultacji jest w toku. Na pytanie o przyjęcie konstruktywnych uwag odpowiedziała: "konstruktywne uwagi zawsze przyjmujemy". Dodała, że zmiany w podstawie programowej mają na celu m.in. doprecyzowanie zapisów dotyczących diety.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakłopotanie po słowach Gawkowskiego. "To nie była emocja"
Kontrowersje wokół edukacji zdrowotnej
Nowy przedmiot wzbudził kontrowersje, co zaowocowało protestami, jak ten na placu Zamkowym w Warszawie pod hasłem: "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Konferencja Episkopatu Polski uznała edukację zdrowotną za niezgodną z konstytucją, powołując się na artykuły 48. i 53. Konstytucji RP, które przypisują wychowanie seksualne rodzicom, a nie państwu.
Nowacka odpowiedziała na te zarzuty, podkreślając, że edukacja zdrowotna nie tylko nie narusza konstytucji, ale jest również "szalenie potrzebna polskiej młodzieży". Przedmiot ma wspierać dzieci w kryzysie zdrowia psychicznego, dostarczać wiedzy o diecie, ruchu, cyberhigienie oraz walczyć z uzależnieniami od alkoholu, papierosów i smartfonów. - Rozumiem, że jest jakaś grupa, jakieś lobby, które protestuje, bo nie chce bezpieczeństwa dzieci, ale wszyscy eksperci (...) mówią: to jest nam potrzebne - podkreśliła Nowacka.