Abp Głódź: Kościół nie jest petentem
Kościół nie jest petentem. Są pewne ustalenia, które powinny być realizowane - mówi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu ze strony kościelnej. Arcybiskup dodał, że episkopat czeka na wydelegowanie przez rząd nowego współprzewodniczącego.
Nie wystarczy spotkać się na życzeniach opłatkowych, ale trzeba kontynuować rozpoczęte wspólnie prace - podkreśla arcybiskup. Jak dodał, ma świadomość, że jest wiele różnych zadań, ale nie jest wielkim problemem desygnowanie któregoś z wicepremierów na wiceprzewodniczącego, do rozmów z Kościołem. Kościół nie jest cząstką egzotyki w Rzeczpospolitej Polskiej: wolnej, niepodległej, w czym miał także swój wkład - mówi arcybiskup wyrażając nadzieję, że sprawa ta zostanie niebawem uregulowana.
Arcybiskup Głódź odniósł się także do dyskusji na temat możliwości zdawania matury z religii. Jak powiedział - chodzi tu przede wszystkim o respektowanie godności człowieka i praw ucznia. Jeśli uczeń ma prawo wybrać egzamin maturalny z lekcji tańca i języka obcego, powinien mieć również taką możliwość, jeśli chodzi o religię - mówi arcybiskup Głódź dodając, że przenoszenie tego problemu w paplaninę dyskusyjną lub na płaszczyznę polityczną jest wielkim nieporozumieniem, ponieważ prowadzi do dysharmonii społecznej, do jątrzenia i braku zaufania do nowego rządu.
Arcybiskup podkreślił również, że każdy nowy rząd musi kontynuować to, co zaczął poprzedni, a z dotychczasowych wypowiedzi na ten temat wynika niechęć do Kościoła i religii.
Hierarcha zaznacza, że nauczyciele religii, mający przygotować uczniów do matury z tego przedmiotu, spełniają wszelkie kryteria stawiane nauczycielom przez MEN.
Arcybiskup Głódź - jako przewodniczący Zespołu Biskupów Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja - odniósł się również do planowanych protestów słuchaczy tej rozgłośni.
Do protestów wezwał ojciec Tadeusz Rydzyk, reagując w ten sposób na zapowiedzi przedstawicieli rządu sprawdzenia - zawartej wcześniej z Ministerstwem Środowiska - umowy w sprawie badań geotermalnych. Zdaniem arcybiskupa Głódzia - wcześniej podjęte zobowiązania powinny być realizowane, niezależnie od tego czy ktoś się podoba, czy jest bliski sercu czy kogoś się nie lubi.
Inaczej nastąpi pewna relatywizacja prawa, umów, rozmów i tak może się stać z wieloma innymi sprawami... a zostanie niesmak i jątrzenie społeczne, które narusza harmonię życia społecznego - powiedział arcybiskup dodając, że zadaniem każdej władzy jest czuwanie nad harmonią życia społecznego, bo to ona bierze odpowiedzialność, jeśli ta harmonia zostaje naruszona.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wezwał także wszystkie strony dyskusji, w tym media, do bardziej wyważonych wypowiedzi.