WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Abchaski prezydent ogłasza powszechną mobilizację

W separatystycznym regionie Gruzji - Abchazji - ogłoszona została powszechna mobilizacja.
Ponad tysiąc żołnierzy wysłano w rejon na granicy z Gruzją, gdzie dochodzi do starć - podaje agencja Reutera z Suchumi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Prezydent separatystycznej Abchazji Siergiej Bagapsz wcześniej zapowiedział wystąpienie do parlamentu z wnioskiem o ogłoszenie pełnej mobilizacji. Jak podawała rosyjska agencja ITAR-TASS, na niedzielnym posiedzeniu abchaskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Bagapsz poprosił to gremium o poparcie takiej inicjatywy prezydenckiej.

Gruzińskie źródła informowały w sobotę o bombardowaniu przez rosyjskie samoloty strategicznego wąwozu Kodori na granicy z Abchazją. Z kolei Rosja i wspierana przez nią separatystyczna Abchazja utrzymują, że Tbilisi z wąwozu Kodori pragnie rozpocząć ofensywę w celu odzyskania Abchazji, nad którą, tak jak i na Osetią Południową, straciło kontrolę przed 16 laty.

Gruziński portal internetowy Civil.Ge podał w niedzielę, powołując się na przedstawiciela ONZ ds. operacji pokojowych w Tbilisi, Edmonda Muleta, iż abchaskie siły przygotowują się do zaatakowania Kodori w niedzielę w ciągu dnia. Biuro ONZ w Suchumi rano zostało poinformowane przez abchaskie władze by z wąwozu wycofano 15 obserwatorów ONZ.

WP

W Suchumi potwierdzono, że w niedzielę rano artyleria abchaska ostrzelała gruzińskie pozycje w górnej części Kodori.

Trwające od piątku walki w Osetii Południowej spowodowały także poważny wzrost napięć w Abchazji - drugim separatystycznym regionie Gruzji. Zdaniem obserwatorów oznaczać to może otwarcie drugiego frontu, co oznaczałoby dalszą eskalację konfliktu.

Kontrolę nad wspieraną przez Rosję Abchazją władze w Tbilisi straciły przed 16 laty. Od roku 1994 w prowincji stacjonują siły pokojowe Rosji pod flagą Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). W Abchazji przebywa ok. 2,5 tys. żołnierzy rosyjskiej misji pokojowej.

Polub WP Wiadomości
WP
WP