Trwa ładowanie...
d4c899b

91-letnia Niemka rozwiązała krzyżówkę… zniszczyła dzieło sztuki warte 80 tys. euro

• Do zdarzenia doszło w Neues Museum w Norymberdze
• 91-latka zniszczyła dzieło sztuki wyceniane na 80 tys. euro.
• To kolejny w ostatnich latach przypadek nieświadomego zniszczenia dzieła sztuki
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
91-letnia Niemka rozwiązała krzyżówkę… zniszczyła dzieło sztuki warte 80 tys. euro
(Wikimedia/Schlaier)
d4c899b

Staruszka, zwiedzająca Neues Museum w Norymberdze, zbyt dosłownie potraktowała napis "Wpisz słowa", znajdujący tuż obok pracy awangardowego niemieckiego artysty Arthura Köpcke z 1965 roku zatytułowanej "Reading-work-piece". Kobieta wyjęła z torby długopis i uzupełniła fragment krzyżówki. Jak się okazało, zniszczyła dzieło sztuki wyceniane na 80 tys. euro.

Na szczęście, jak poinformowała dyrektor muzeum Eva Kraus, szkoda wyrządzona przez kobietę nie jest trwała i będzie prawdopodobnie stosunkowo łatwa do naprawienia. Staruszka jednak, mimo iż nie działała umyślnie będzie musiała ponieść konsekwencje. - Zdajemy sobie sprawę, że starsza pani nie miała nic złego na myśli, niemniej jako muzeum państwowe musieliśmy złożyć skargę karną. Również ze względów ubezpieczeniowych musieliśmy zgłosić incydent na policję - powiedziała pani dyrektor.

To kolejny w ostatnich latach przypadek nieświadomego zniszczenia dzieła sztuki. W 2012 roku staruszka na własną rękę "odrestaurowała", znajdujący się na jednej z ścian kościoła Santuario de Misericordia w hiszpańskiej Borji, 19-wieczny fresk malarza Eliasa García Martíneza przedstawiający Jezusa Chrystusa. W 2015 roku sprzątaczka w muzeum we włoskim Bolzano sprzątnęła instalację artystyczną, ponieważ myślała, że jest to bałagan po imprezie. W tym roku doszło także do głośnego zniszczenia figurki z klocków lego wartej 10 tys. funtów.

d4c899b

Podziel się opinią

Share
d4c899b
d4c899b
Więcej tematów