Trwa ładowanie...

9-latek znalazł szczątki nieznanego wcześniej gatunku

W RPA odnaleziono dobrze zachowane szczątki dwóch przedstawicieli nieznanego wcześniej gatunku, praprzodka człowieka - podaje serwis brytyjskiej gazety "Daily Mail".

9-latek znalazł szczątki nieznanego wcześniej gatunkuŹródło: AFP
d2jx7x5
d2jx7x5

Szkielety należały do dorosłej samicy oraz około 9-letniego samca. Wiek kości oceniany jest na 1,95-1,78 mln lat. Są to najbardziej kompletne z dotychczas odkrytych pozostałości praprzodka człowieka.

Naukowcy uważają, że szczątki mogły należeć do matki i syna, którzy weszli do jaskini w poszukiwaniu wody, spadli do głębokiego szybu i tam zginęli.

Nieznany wcześniej gatunek nazwano Australopithecus sediba. Jego przedstawiciele prawdopodobnie sprawnie chodzili i biegali. Mieli bardzo długie ręce i nogi. Potrafili też dobrze chodzić po drzewach.

d2jx7x5

Szczątki młodego samca odkrył w Malapie niedaleko Johannesburga podczas wycieczki z ojcem 9-letni Matthew, syn profesora Lee Bergera z University of Witwatersrand. Znaleziono jeszcze kości dwóch innych przedstawicieli gatunku Australopithecus sediba, ale szczegóły odkrycia utrzymywane są w tajemnicy.

Jak mówi Lee Berger, odnalezione szkielety dają wgląd w nowy rozdział ewolucji człowieka i pozwalają poznać okres, w którym hominidy zrezygnowały z życia na drzewach na rzecz życia na ziemi.

Najstarszym znanym przodkiem człowieka jest Ardi, przedstawicielka gatunku Ardipithecus ramidus, która żyła ok. 4,4 mln lat temu.

d2jx7x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jx7x5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj