Trwa ładowanie...

88-latek odpowie za zabicie żydowskiego chłopca

Sąd w Australii orzekł, że 88-letni mężczyzna oskarżony o zabicie żydowskiego chłopca podczas II wojny światowej może zostać wydalony do Węgier. Charles Zentai został oskarżony przez rząd w Budapeszcie o torturowanie i zabicie żydowskiego nastolatka w 1944 roku za to, że ten nie nosił na ubraniu gwiazdy Dawida.

88-latek odpowie za zabicie żydowskiego chłopcaŹródło: AFP, fot: Tony Ashby
d3lghc9
d3lghc9

Zentai, który w 1950 roku wyemigrował do Australii i uzyskał australijskie obywatelstwo, twierdzi, że jest niewinny i nie było go w Budapeszcie, gdy doszło do zabójstwa 8 listopada 1944 roku. Zapewnia, że wyjechał z Budapesztu ze swoją jednostką wojskową dzień wcześniej. Aresztowano go w 2005 roku.

Sąd już w zeszłym roku uznał, że ekstradycja Zentaia jest możliwa. Ten odwołał się od wyroku, a sędzia sądu federalnego podtrzymał wyrok pierwszej instancji. Zentai może jeszcze odwołać się do Sądu Najwyższego Australii.

Zentai figuruje na siódmym miejscu wydanej przez Centrum Szymona Wiesenthala listy 10 osób najbardziej poszukiwanych za "udział w obławach, prześladowaniach i zabójstwach Żydów w Budapeszcie w 1944 roku".

18-letni Balazs jechał tramwajem, gdy został zatrzymany za to, że nie miał na sobie gwiazdy Dawida. Był torturowany, a następnie zabity w koszarach wojskowych, a jego ciało wrzucono do Dunaju.

d3lghc9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lghc9
Więcej tematów