Trwa ładowanie...
d55rmcj

800 tys. amerykańskich urzędników na przymusowym urlopie. Rząd federalny zawiesił działalność

Amerykanie, ale także turyści, odwiedzający USA mają spory problem. Senat nie uchwalił prowizorium budżetowego, a to znaczy, że rząd federalny musiał zawiesić swoją działalność. Powód? Nie ma pieniędzy na jego funkcjonowanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Senacie USA nie udało się zgromadzić większości, która umożliwiałaby uchwalenie prowizorium budżetowego
W Senacie USA nie udało się zgromadzić większości, która umożliwiałaby uchwalenie prowizorium budżetowego (Wikimedia Commons CC BY)
d55rmcj

Zakulisowe negocjacje między Demokratami i Republikanami nie powiodły się. Na nic zdała się też ingerencja prezydenta USA Donalda Trumpa. Republikanom nie udało się zgromadzić w Senacie 60 głosów potrzebnych do uchwalenia prowizorium budżetowego (poprzednie uchwalono w grudniu - przyp. red.). Co to oznacza? Od godz. 6 rano czasu polskiego rząd federalny Stanów Zjednoczonych wygasza swoją działalność. Następuje tzw. shutdown.

Prowizorium budżetowe umożliwiłoby finansowanie rządu i instytucji federalnych przez kolejny miesiąc - do czasu uchwalenia budżetu. Niestety, skoro go nie ma, trzeba było wysłać na przymusowy urlop rzeszę 800 tys. urzędników amerykańskiej administracji. Jak przypomina businessinsider.com przymusowy urlop dotyczyć będzie także pracowników kontroli lotów oraz osób zajmujących się dostawami energii elektrycznej.

d55rmcj

Na urlop pójdą także pracownicy obsługujący największe atrakcje turystyczne USA, takie jak np. Statua Wolności, Alcatraz czy parki narodowe.

Pracować do czasu uchwalenia nowego prowizorium, ale bez wynagrodzenia, będą musieli funkcjonariusze organów porządku publicznego.

Nie po raz pierwszy rząd federalny w USA zawiesza działalność. Po 1977 r. zdarzyło się to 18 razy. Najdłuższy shutdown - w 1996 r. - trwał 21 dni. Ostatni raz rząd federalny przestał "funkcjonować" 1 października 2013 r. (to był pierwszy dzień roku budżetowego 2014).

Źródło: reuters.com, businessinsider.com

d55rmcj

Podziel się opinią

Share

d55rmcj

d55rmcj
Więcej tematów