Trwa ładowanie...

80 rocznica pierwszego transportu jeńców do KL Auschwitz

Dokładnie 80 lat temu 728 polskich jeńców trafiło pierwszym transportem do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Na terenie obozu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary nazistów.

80 rocznica pierwszego transportu jeńców do KL AuschwitzŹródło: GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett
d48f6d4
d48f6d4

Pierwszy transport do obozu zagłady

14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie wyjechał pierwszy transport jeńców do obozu koncentracyjnego Auschwitz. W pociągu znalazło się 728 Polaków. Tak rozpoczął się najczarniejszy z rozdziałów II Wojny Światowej.

Do obozu przewieziono łącznie 150 tysięcy Polaków, niemal połowa z nich straciła w nim życie. KL Auschwitz był śmiercionośnym narzędziem w rękach nazistów, którzy zgładzili tu ponad milion osób: Żydów, Romów, Polaków i jeńców sowieckich.

Uroczystości upamiętniające ofiary nazistów

W niedzielę w 80 lat od pierwszego transportu do Auschwitz odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Udział w nich wzięli m. in. prezydent Andrzej Duda i wicepremier Piotr Gliński.

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Prezydent złożył kwiaty na torach przy budynku Monopolu Tytoniowego w Oświęcimiu. To właśnie w to miejsce nadjechał pierwszy transport jeńców z Tarnowa. - Ziemia, która jest przesiąknięta krwią, wysypana jest popiołem ze spalonych ludzkich ciał, woła o pamięć oraz o to, byśmy nigdy nie zapomnieli po to, by nigdy coś takiego już nigdzie się nie zdarzyło - mówił Duda podczas uroczystości.

d48f6d4

Andrzej Duda podkreślał, że 728 osób w transporcie było Polakami, choć kilku z nich było pochodzenia żydowskiego.

Robert Biedroń odniósł się do rocznicy i słów Andrzeja Dudy

Jeden z kontrkandydatów prezydenta w wyborach 2020 Robert Biedroń odniósł się do rocznicy, nawiązując do słów Andrzeja Dudy wypowiedzianych na spotkaniach z wyborcami. Europoseł napisał o pierwszym transporcie do Auschwitz: "To był również ten moment, kiedy ludzie przestali nazywać siebie nawzajem człowiekiem. Kiedy mowa nienawiści zamieniła się w czyny"

Źródła: TVP info, Twitter

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48f6d4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48f6d4
Więcej tematów