Polska75 tys. polskich luteran obchodzi Święto Reformacji

75 tys. polskich luteran obchodzi Święto Reformacji

Nabożeństwa z okazji Święta Reformacji odbywają się w kościołach ewangelicko-augsburskich (luterańskich) na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka ponad połowa spośród około 75 tysięcy polskich luteran.

Nabożeństwa w większości świątyń w diecezji cieszyńskiej odprawione zostaną wieczorem. Duchowni wygłoszą podczas nich kazania, którym często będą towarzyszyły - przygotowane przez młodzież - przedstawienia nawiązujące do wydarzeń z historii Kościoła. W kościołach zabrzmi także hymn Kościoła luterańskiego "Warownym grodem jest nasz Bóg".

Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła luterańskiego wieczorem w Wiśle organizuje spotkanie młodzieży luterańskiej ze Śląska Cieszyńskiego pod hasłem "Noc z Lutrem". - Chcemy zachęcić młodych do refleksji nad swoją tożsamością, a jednocześnie stworzyć możliwość świętowania w formie im najbliższej. Stawiamy przede wszystkim na duchowość - powiedział dyrektor CME i Ogólnopolski Duszpasterz Młodzieży Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ksiądz Grzegorz Giemza.

Uczestnicy spotkania wysłuchają zwiastowania Słowa Bożego, obejrzą miniatury teatralne i prezentację multimedialną. Będą także wspólnie śpiewać i modlić się. Organizatorzy podkreślili, że inicjatywa stoi wyraźnie w opozycji do mody na świętowanie Halloween.

Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim. Nawiązuje bezpośrednio do wywieszenia w 1517 roku przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Wydarzenie to dało początek dyskusji nad odnową Kościoła i zainicjowało rozłam w Kościele zachodnim.

W Polsce żyje obecnie około 75 tysięcy luteran, z czego około 40 tysięcy na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Już w 1547 roku książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii - w Puńcowie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)