Trwa ładowanie...

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Mateusz Morawiecki o Rosji w "La Stampa": nie możemy dopuścić do sytuacji, w której zamienia się oprawcę z ofiarą

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Stampa" stwierdził, że władze Rosji dopuszczają do debaty historycznej tylko tych, którzy "przystają na ich narrację". - Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której zamienia się oprawcę z ofiarą - dodał szef rządu.

Share
75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Mateusz Morawiecki o Rosji w "La Stampa": nie możemy dopuścić do sytuacji, w której zamienia się oprawcę z ofiarą
Źródło: Getty Images
d42pqrv

W wywiadzie udzielonym "La Stampa" Mateusz Morawiecki wypowiedział na temat odwołania przez Rosję z powodu epidemii koronawirusa uroczystości związanych z rocznicą II Wojny Światowej. Poruszono m.in. kwestie niezaproszenia Polski do udziału w obchodach.

"Wykluczanie Polski z uczestnictwa w obchodach reprezentuje warunek stawiany przez Moskwę oznaczający tylko jedno: dla udziału w debacie historycznej należy przystać na narrację rosyjską. Lecz dla Polski oznaczałoby to zgodę na kłamstwo: nie możemy dopuścić do sytuacji, w której zamienia się oprawcę z ofiarą" - stwierdził Morawiecki.

d42pqrv

Skomentował też zarzuty ze strony władz Rosji, które oskarżają Polskę o brak szacunku dla pamięci żołnierzy Armii Czerwonej. - Należy odróżnić demontaż czy przekształcanie w obiekty muzealne pomników będących symbolem zniewolenia Polski od szacunku dla pochówku żołnierzy Armii Czerwonej. Władze polskie otaczają opieką miejsca pochówku wszystkich poległych na naszych ziemiach żołnierzy, niezależnie od ich narodowości - przekonywał szef Rady Ministrów.

Dodał też, że po hitlerowskich Niemczech, Związek Radziecki był kolejnym agresorem, który przybył na polskie ziemie w celu "odebrania suwerenności".

Zobacz też: PiS zbojkotuje Dzień Zwycięstwa w Rosji? Adam Bielan: nie możemy udawać, że nic się nie stało

- Działania Armii Czerwonej na naszych ziemiach nie miały na celu przywrócenia nam niepodległości, ale wręcz przeciwnie - powtórne odebranie suwerenności. Na jej odzyskanie musieliśmy czekać aż do 1989 roku - stwierdził.

d42pqrv

Mateusz Morawiecki przypomniał również o udziale polskich żołnierzy w pokonaniu III Rzeszy. - Wsławili się bohaterstwem w walce na wielu frontach, czego przykładem jest chociażby zdobycie Monte Casino przez oddziały generała Andersa czy wkład polskich lotników w Bitwie o Anglię - mówił w "La Stampa" premier.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mateusz Morawiecki krytykuje Chiny

Premier skomentował też działania prowadzone obecnie przez chińskie władze, które pomagają krajom europejskim w walce z epidemią koronawirusa. Zdaniem szefa polskiego rządu, ukrytym celem Chin może być "rozbicie naszych sojuszy i zagrożenie naszemu bezpieczeństwu".

"W obliczu walki z koronawirusem powinniśmy działać solidarnie, ponieważ wirus nie zna granic i atakuje całą populację. Nie można jednak naiwnie wierzyć, że wszelkie przejawy pomocy międzynarodowej, zwłaszcza ofiarowywanej przez państwa dążące do dominacji w świecie jak Rosja czy Chiny, będą wynikały jedynie z altruistycznych pobudek"- przekonywał Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów uważa, że w obliczu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa należy utrzymywać relacje z takimi krajami jak Rosja czy Chiny, "ale nie kosztem naszej wewnętrznej, europejskiej solidarności".

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d42pqrv

Podziel się opinią

Share
d42pqrv
d42pqrv
Więcej tematów