Trwa ładowanie...

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Prezydent złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. - 75. rocznica zakończenia II wojny światowej jest dla nas słodko-gorzka. Dziś cieszymy się jednak w pełni wolną i suwerenną ojczyzną - powiedział.
Share
75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza
75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego ŻołnierzaŹródło: PAP
d11xokv

Andrzej Duda pojawił się w piątek przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie złożył pamiątkowe kwiaty. Powodem, jak sam później przyznał, była "bardzo ważna rocznica". Chodzi o zakończenie II wojny światowej. Na początku prezydent powiedział, że już sama data budzi spór. Przykładowo w Rosji Dzień Zwycięstwa obchodzi się 9 maja.

- To jest dla nas rocznica słodko-gorzka. Z jednej strony zakończyła się II wojna światowa i ta krwawa jatka, gdzie życie straciło wielu ludzi. Polacy walczyli na wszystkich frontach wojny: na zachodzie, na wschodzie, w podziemiu czy w partyzantce. To był dla naszej ojczyzny i narodu straszny czas. Polski z resztą nie było wtedy na mapie - przemawiał Duda.

Przeczytaj: 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Georgette Mosbacher: Ameryka na zawsze pozostanie wdzięczna Polakom

- Wróciliśmy, ale nie jako państwo w pełni wolne i suwerenne. To jest ten gorzki element. Znaleźliśmy się w sowieckiej strefie wpływów. Nasi żołnierze zostali zdradzeni przez aliantów. Tak to trzeba nazwać. Nie dopuszczono ich do wielkiej defilady w Londynie. Dziś cieszymy się w pełni wolną, niepodległą i suwerenną ojczyzną. Nie zapominamy o tych, którzy walczyli do końca. To symboliczny dzień ich pamięci - podsumowała głowa państwa.

d11xokv

Przeczytaj również: Prof. Kornat: "75 lat po zakończeniu II wojny światowej grozi nam jej banalizacja"

Zobacz też: Wyborów 10 maja nie będzie. Kto kogo ograł?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d11xokv

Podziel się opinią

Share
d11xokv
d11xokv
Więcej tematów