Trwa ładowanie...
d4mll4i

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Prezydent złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. - 75. rocznica zakończenia II wojny światowej jest dla nas słodko-gorzka. Dziś cieszymy się jednak w pełni wolną i suwerenną ojczyzną - powiedział.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza
75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza (PAP)
d4mll4i

Andrzej Duda pojawił się w piątek przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie złożył pamiątkowe kwiaty. Powodem, jak sam później przyznał, była "bardzo ważna rocznica". Chodzi o zakończenie II wojny światowej. Na początku prezydent powiedział, że już sama data budzi spór. Przykładowo w Rosji Dzień Zwycięstwa obchodzi się 9 maja.

- To jest dla nas rocznica słodko-gorzka. Z jednej strony zakończyła się II wojna światowa i ta krwawa jatka, gdzie życie straciło wielu ludzi. Polacy walczyli na wszystkich frontach wojny: na zachodzie, na wschodzie, w podziemiu czy w partyzantce. To był dla naszej ojczyzny i narodu straszny czas. Polski z resztą nie było wtedy na mapie - przemawiał Duda.

Przeczytaj: 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Georgette Mosbacher: Ameryka na zawsze pozostanie wdzięczna Polakom

d4mll4i

- Wróciliśmy, ale nie jako państwo w pełni wolne i suwerenne. To jest ten gorzki element. Znaleźliśmy się w sowieckiej strefie wpływów. Nasi żołnierze zostali zdradzeni przez aliantów. Tak to trzeba nazwać. Nie dopuszczono ich do wielkiej defilady w Londynie. Dziś cieszymy się w pełni wolną, niepodległą i suwerenną ojczyzną. Nie zapominamy o tych, którzy walczyli do końca. To symboliczny dzień ich pamięci - podsumowała głowa państwa.

Przeczytaj również: Prof. Kornat: "75 lat po zakończeniu II wojny światowej grozi nam jej banalizacja"

Zobacz też: Wyborów 10 maja nie będzie. Kto kogo ograł?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4mll4i

Podziel się opinią

Share
d4mll4i
d4mll4i