74 lata temu Związek Radziecki napadł na Polskę
Atak sowietów na Polskę był porażającym ciosem - przypominają historycy. 74 lata temu Związek Radziecki napadł na nasz kraj. 17 września 1939 roku oddziały Armii Czerwonej wkroczyły na ziemie wschodnie. Agresji dokonano na mocy tajnego protokołu Paktu Ribbentrop-Mołotow.
Traktat wyznaczał strefy wpływów Niemiec i ZSRR w Europie Środkowo - Wschodniej. Linia je wyznaczające biegła wzdłuż Narwi, Wisły i Sanu. Doktor Witold Wasilewski - mówił w Polskim Radiu 24, że po ataku Niemiec na Polskę Hitler ponaglał Stalina do uderzenia od wschodu przede wszystkim, aby zamanifestować współpracę obu państw. - Nie chodziło tylko o stronę militarną, ale o powstanie jednoznacznego faktu politycznego, który już stawia Stalina po stronie Hitlera, w momencie, gdy Wielka Brytania i Francja wypowiedziała mu wojnę - wyjaśnił historyk.
- Warto dodać, że o planach ataku ZSRR na Polskę wiedziały Stany Zjednoczone, które miały swojego szpiega w Moskwie. Bliski współpracownik Matthiasa von Schulenburga - ambasadora Niemiec w Moskwie - był agentem amerykańskim i bardzo szybko przekazał informację o ataku na Polskę do Stanów Zjednoczonych - przypominał doktor Witold Wasilewski. Od momentu uderzenia na Polskę Armia Czerwona dokonywała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Propaganda sowiecka określała atak jako "wyprawę wyzwoleńczą" w obronie "ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi".
Profesor Andrzej Paczkowski przypomina, że agresja Armii Czerwonej załamała możliwość prowadzenia skutecznej walki obronnej przeciwko Niemcom. Polska stała się krajem bezbronnym, nie mogącym liczyć na sojuszników. Tym samym było to uderzenie, które wytrąciło nam broń z ręki. Zdaniem historyka gdyby nie atak z 17 września - to ten fragment wojny nie nazywałby się kampanią wrześniową, a walki mogłyby trwać znacznie dłużej.
Sowieci w wyniku ataku zajęli część terytorium państwa polskiego o powierzchni ponad 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkane przez 13 milionów ludności. Profesor Paczkowski przypomina, że sowiecka okupacja oznaczała ogromną tragedię dla milionów ludzi mieszkających na wschodzie Polski. Historyk przypomina, że sowieci bardzo szybko rozpoczęli masowe represje wobec Polaków, przeprowadzili masowe wywózki na Syberię, które objęły, według różnych szacunków, od 550 tysięcy do blisko półtora miliona Polaków. 15 tysięcy polskich oficerów wywieziono do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Na mocy dekretu Stalina z marca 1940 roku zostali rozstrzelani przez NKWD, a ich ciała pochowano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie.
Sowieci wzniecili antypolskie nastroje wśród ludności ukraińskiej czy białoruskiej, bo propaganda sowiecka określała atak jako "wyprawę wyzwoleńczą" w obronie "ludności zachodniej Ukrainy i Białorusi".