Trwa ładowanie...
d9iwiv1

68 filmów na XX Festiwalu Filmów Młodego Widza

68 filmów fabularnych, krótkometrażowych i animowanych rywalizować będzie o dwie statuetki Poznańskich Złotych Koziołków - Grand Prix XX Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino", który rozpocznie się w Poznaniu 10 czerwca.
Share
d9iwiv1

Po raz pierwszy w historii festiwalu organizatorzy przyznali nagrodę specjalną - Poznańskie Platynowe Koziołki. Za całokształt twórczości nagrodę otrzymała Maria Kaniewska, która wyreżyserowała m.in. "Awanturę o Basię", "Szatana z siódmej klasy" i "Panienkę z okienka". Nestorka kina dziecięcego osobiście odbierze nagrodę podczas festiwalu.

W jubileuszowej edycji festiwalu postanowiono przyznać dwie główne nagrody. Złote Koziołki otrzymają zarówno najlepszy film zagraniczny, jak i najlepszy film polski.

Pozostałe nagrody - "Srebrne Koziołki" - otrzyma sześć filmów: po trzy z konkursu zagranicznego i krajowego w kategoriach: najlepszy film aktorski dla dzieci, najlepszy film aktorski dla młodzieży i najlepszy film animowany.

d9iwiv1

Do międzynarodowej części konkursu zgłoszono filmy z 20 krajów. Wśród prezentowanych propozycji znajdzie się m.in. duński "Cud" i czeski film "Zbuntowani", opowiadający o życiu na pograniczu czesko-niemieckim latem 1968 roku.

W polskim konkursie widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć 15 filmów, w tym dwa pełnometrażowe filmy animowane: "Tytus, Romek i Atomek" oraz "Triumf Pana Kleksa".

Pierwsze projekcje filmów odbędą się 10 czerwca. Filmy będą prezentowane w poznańskim Multikinie. Ze względu na familijny charakter festiwalu, bilety będą kosztowały tylko cztery złote. Zakończenie festiwalu - w sobotę 15 czerwca. (aka)

d9iwiv1

Podziel się opinią

Share
d9iwiv1
d9iwiv1
Więcej tematów