Polska65. rocznica pierwszej masowej egzekucji w Auschwitz

65. rocznica pierwszej masowej egzekucji w Auschwitz

We wtorek przypada 65. rocznica
pierwszej masowej egzekucji w hitlerowskim obozie Auschwitz.
Niemcy rozstrzelali wówczas 40 Polaków. Wydarzenie z 22 listopada
1940 roku dało początek masowym egzekucjom więźniów w obozie.

Polaków, których rozstrzelano, przywieziono do Auschwitz z Katowic. Wybrał ich osobiście Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler z czterech list przekazanych mu przez niemiecką policję z Katowic. Na jego rozkaz egzekucja miała być przeprowadzona w sposób tajny.

Według historyka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Franciszka Pipera, śmierć Polaków była odwetem za działalność ruchu oporu na Śląsku. Nieżyjąca historyk Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Danuta Czech w swej pracy "Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz" napisała, że adiutant komendantury obozu Obersturmfuehrer Josef Kramer określał Polaków w dokumentach mianem "przestępców zawodowych".

Skazani trafili do obozu 22 listopada 1940 roku o godzinie 11.45. 20 minut później żaden już nie żył. Rozstrzelało ich 20 esesmanów wybranych z załogi wartowniczej obozu.

Władysław Fołtyn, świadek zbrodni, wspomina, że hitlerowcy wyprowadzali Polaków w dziesięcioosobowych grupach. Zapędzali ich, z rękoma skutymi z tyłu, do obszernego dołu. Co pewien czas słychać było salwy. Najmłodszy z zamordowanych miał 21 lat, a najstarszy 63. W latach 1940-45 hitlerowcy zgładzili w ten sposób kilka tysięcy osób, głównie Polaków.

W 2000 roku dzięki staraniom Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO), na oświęcimskim kościele ojców Salezjanów odsłonięto tablicę, upamiętniającą śmierć 40 Polaków. Poświęcił ją ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy. Niech ta tablica zawsze będzie dla nas znakiem i wezwaniem do braterstwa, miłości i modlitwy za tych, którzy w tak tragiczny sposób od nas odeszli - powiedział wówczas duchowny.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady polskich i europejskich Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Do Auschwitz hitlerowcy więzili ponad 1,3 mln osób. Życie straciło tam ponad 1,1 mln osób, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

ChSRO powstało w 1998 r. Skupia kilkaset rodzin byłych więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu. Do stowarzyszenia należy kilkunastu byłych więźniów obozu, który trafili do niego w pierwszym transporcie, w czerwcu 1940 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)