Polska62 lata po wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy

62 lata po wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy

17 stycznia mijają 62 lata od wkroczenia oddziałów Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego do niemal doszczętnie zburzonej Warszawy. W rocznicę tych wydarzeń na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz na cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich złożono wieńce.

W czasach PRL rocznicę 17 stycznia 1945 r. obchodzono jako święto wyzwolenia Warszawy. Obecnie w pracach naukowych pojawiają się inne określenia tamtych dni, m.in. "zajęcie Warszawy" i "zakończenie walk o Warszawę".

Historycy podkreślają, że wyzwolenia miasta można było dokonać wcześniej, już w 1944 roku, ale władze sowieckie - ze względów politycznych - zatrzymały ofensywę na prawym brzegu Wisły, mimo że po drugiej stronie rzeki toczyło się krwawe powstanie.

W moim odczuciu, 17 stycznia 1945 r. nastąpiło wyzwolenie morza ruin, pozbawionego mieszkańców. Nazwałbym to zajęciem wymarłego miejsca, kilka godzin wcześniej opuszczonego przez oddziały niemieckie - ocenia historyk Andrzej Kunert.

Radziecka ofensywa na zachód ruszyła w styczniu 1945 r. 17 stycznia Armia Czerwona wspólnie z 1. Armią Wojska Polskiego wkroczyła do stolicy. Dwa dni później zwycięskie oddziały wzięły udział w defiladzie wojskowej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)