Polska60 tys. osób na festiwalu Transatlantyk. Publiczność obejrzała 120 filmów

60 tys. osób na festiwalu Transatlantyk. Publiczność obejrzała 120 filmów

W Poznaniu zakończył się festiwal filmowy Transatlantyk. Publiczność obejrzała 120 filmów, chociaż festiwal nie ograniczał się tylko do seansów kinowych.

60 tys. osób na festiwalu Transatlantyk. Publiczność obejrzała 120 filmów
Źródło zdjęć: © WP.PL | Zenon Kubiak

14 sierpnia zakończyła się czwarta edycja festiwalu Transatlantyk. W ciągu 9 dni festiwalowa publiczność miała okazję obejrzeć aż 120 filmów w 15 różnych sekcjach. Seanse odbywały się w Multikinie 51, Kinie Muza, Kinie Raj, Mobilnym Kinie Škody, Nowym Kinie Pałacowym, Sali Wielkiej CK Zamek, a także w Kinie Łóżkowym, które powstało na placu Wolności. Część filmów można było obejrzeć za darmo – organizatorzy na tegoroczną edycję przygotowali aż 17,5 tysiąca bezpłatnych wejściówek.

Ale Transatlantyk to nie tylko seanse filmowe, ale także warsztaty, wykłady i panele dyskusyjne. W tym roku z części edukacyjnej skorzystało aż 4 tysiące osób. Gośćmi festiwalu byli m.in. Justin Chatwin, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Wiktor Osiatyński, Allan Starski, Lech Majewski i wiele innych znakomitości.

Łącznie frekwencja tegorocznego festiwalu wyniosła ponad 60 tysięcy osób, a największą publikę przyciągnęły pokazy filmów “20.000 dni na Ziemi”, “Czarny węgiel, cienki lód”, “Rozważnie i romantycznie”, “Bracia krwi” i “Amerykańska komuna”.

Nagrodę filmową Transatlantyk Audience Award 2014 publiczność przyznała niezwykłemu dokumentowi z sekcji Sundance na Transatlantyku, ukazującemu życie Nicka Cave'a - “20.000 dni na Ziemi” w reż. Jane Pollard Iain Forsyth.

Na gali zamknięcia festiwalu poznaliśmy także laureatów międzynarodowych konkursów kompozytorskich. W jedynym na świecie konkursie natychmiastowej kompozycji i improwizacji do filmu - Transatlantyk Instant Composition Contest - zwyciężył Polak Mateusz Dębski. Pozostałe nagrody trafiły w Michała Wróblewskiego oraz Pawła Tomaszewskiego. Jury przyznało także wyróżnienie Anselmo Manciniemu.

Konkurs dla kompozytorów muzyki filmowej - Transatlantyk Film Music Competition - wygrał Moritz Schmittat z Niemiec. Wśród laureatów znaleźli się także Antonio Di Iorio i Paweł Górniak, natomiast Joep Sporck, Marcin Sadowski i Marcin Maślanka otrzymali wyróżnienia.

Transatlantyk nie jest jednak zwyczajnym festiwalem filmowym. Każdej jego edycji towarzyszy przesłanie, jakim jest troska o to, aby świat uczynić lepszym. W obliczu obecnej sytuacji politycznej i społecznej festiwal uhonorował swoją najważniejszą nagrodą - Transatlantyk Glocal Hero Award - prof. Gayatri Chakravorty Spivak, wybitną filozof, badaczkę i aktywistkę działającą na rzecz budowania dialogu i poprawy kondycji społecznej krajów postkolonialnych. Prezentacja filmu “Rozważania o przemocy” połączona ze spotkaniem z profesor Spivak na długo pozostaną w umysłach i sercach publiczności.

- Wierzę w świat, którego moc rodzi się z myśli ludzkiej i wymiany naszej energii, ze zderzania poglądów i budowania na nich twórczej inspiracji. Świat odważny, w którym - podążając za słowami prof. Spivak - będziemy umieli budować nowego człowieka w otwartości i poszanowaniu prawa do różnorodności, do bycia wyjątkową jednostką – powiedział Jan A.P. Kaczmarek, dyrektor Transatlantyku. – Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu była odwaga i światło. Mam wielką nadzieję, że udało nam się je zaszczepić w wielu umysłach – dodał.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)