60 tys. osób na festiwalu Transatlantyk. Publiczność obejrzała 120 filmów
W Poznaniu zakończył się festiwal filmowy Transatlantyk. Publiczność obejrzała 120 filmów, chociaż festiwal nie ograniczał się tylko do seansów kinowych.
14 sierpnia zakończyła się czwarta edycja festiwalu Transatlantyk. W ciągu 9 dni festiwalowa publiczność miała okazję obejrzeć aż 120 filmów w 15 różnych sekcjach. Seanse odbywały się w Multikinie 51, Kinie Muza, Kinie Raj, Mobilnym Kinie Škody, Nowym Kinie Pałacowym, Sali Wielkiej CK Zamek, a także w Kinie Łóżkowym, które powstało na placu Wolności. Część filmów można było obejrzeć za darmo – organizatorzy na tegoroczną edycję przygotowali aż 17,5 tysiąca bezpłatnych wejściówek.
Ale Transatlantyk to nie tylko seanse filmowe, ale także warsztaty, wykłady i panele dyskusyjne. W tym roku z części edukacyjnej skorzystało aż 4 tysiące osób. Gośćmi festiwalu byli m.in. Justin Chatwin, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Wiktor Osiatyński, Allan Starski, Lech Majewski i wiele innych znakomitości.
Łącznie frekwencja tegorocznego festiwalu wyniosła ponad 60 tysięcy osób, a największą publikę przyciągnęły pokazy filmów “20.000 dni na Ziemi”, “Czarny węgiel, cienki lód”, “Rozważnie i romantycznie”, “Bracia krwi” i “Amerykańska komuna”.
Nagrodę filmową Transatlantyk Audience Award 2014 publiczność przyznała niezwykłemu dokumentowi z sekcji Sundance na Transatlantyku, ukazującemu życie Nicka Cave'a - “20.000 dni na Ziemi” w reż. Jane Pollard Iain Forsyth.
Na gali zamknięcia festiwalu poznaliśmy także laureatów międzynarodowych konkursów kompozytorskich. W jedynym na świecie konkursie natychmiastowej kompozycji i improwizacji do filmu - Transatlantyk Instant Composition Contest - zwyciężył Polak Mateusz Dębski. Pozostałe nagrody trafiły w Michała Wróblewskiego oraz Pawła Tomaszewskiego. Jury przyznało także wyróżnienie Anselmo Manciniemu.
Konkurs dla kompozytorów muzyki filmowej - Transatlantyk Film Music Competition - wygrał Moritz Schmittat z Niemiec. Wśród laureatów znaleźli się także Antonio Di Iorio i Paweł Górniak, natomiast Joep Sporck, Marcin Sadowski i Marcin Maślanka otrzymali wyróżnienia.
Transatlantyk nie jest jednak zwyczajnym festiwalem filmowym. Każdej jego edycji towarzyszy przesłanie, jakim jest troska o to, aby świat uczynić lepszym. W obliczu obecnej sytuacji politycznej i społecznej festiwal uhonorował swoją najważniejszą nagrodą - Transatlantyk Glocal Hero Award - prof. Gayatri Chakravorty Spivak, wybitną filozof, badaczkę i aktywistkę działającą na rzecz budowania dialogu i poprawy kondycji społecznej krajów postkolonialnych. Prezentacja filmu “Rozważania o przemocy” połączona ze spotkaniem z profesor Spivak na długo pozostaną w umysłach i sercach publiczności.
- Wierzę w świat, którego moc rodzi się z myśli ludzkiej i wymiany naszej energii, ze zderzania poglądów i budowania na nich twórczej inspiracji. Świat odważny, w którym - podążając za słowami prof. Spivak - będziemy umieli budować nowego człowieka w otwartości i poszanowaniu prawa do różnorodności, do bycia wyjątkową jednostką – powiedział Jan A.P. Kaczmarek, dyrektor Transatlantyku. – Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu była odwaga i światło. Mam wielką nadzieję, że udało nam się je zaszczepić w wielu umysłach – dodał.