60% Polaków nie ufa Internetowi
60% Polaków uważa, że Internet nie jest wystarczająco bezpieczną formą informowania np. o numerze karty kredytowej. Przeciwnego zdania jest 9% badanych, wynika z opublikowanego we wtorek raportu Taylor Nelson Sofres "The Government Online".
06.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Badanie zostało przeprowadzone w 27 krajach na ponad 29 tys. osób, w okresie od lipca do września 2001.
W Polsce badanie przeprowadził OBOP na reprezentatywnej grupie 990 osób powyżej 15 roku życia.
Wyniki badania wskazują na bardzo niski stopień zaufania Polaków do przekazywania przez Internet jakichkolwiek informacji osobistych - napisano w raporcie TNS OBOP.
W innych krajach, w których przeprowadzono badania odsetek osób, które nie mają zaufania do tej formy przekazywania informacji wynosi około 64%.
Ponadto z badań OBOP wynika, że ze stron internetowych instytucji życia publicznego w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystało 5%. Dla porównania w 27 krajach objętych badaniem z takich stron korzysta średnio 26% społeczeństwa - napisano w raporcie.
Według OBOP, 3% Polaków korzystało z rządowych stron internetowych w celu znalezienia informacji, zaś 2% w celu dotarcia do formularzy, które można wydrukować. Nikt z osób odwiedzających strony rządowe lub samorządowe nie deklarował, że tą drogą załatwił jakąś sprawę. 1% respondentów za pomocą stron www przekazywało jakieś informacje (np. dane osobowe czy dane o gospodarstwie domowym).
Należy podkreślić, że Polacy w ogóle nie wykorzystują Internetu do płacenia np. podatków czy mandatów lub jakichkolwiek innych zobowiązań finansowych wobec instytucji publicznych - napisali autorzy raportu.
W krajach objętych badaniem średnio 6% dorosłych osób reguluje swoje należności poprzez Internet.
_ Polsce jest spore zainteresowanie korzystaniem z internetowych stron instytucji rządowych. Jednak trzeba przekonać obecnych, jak i przyszłych użytkowników o bezpieczeństwie transakcji dokonywanych za pomocą Internetu_ - napisała Urszula Krassowska, dyrektora działu badań społeczno-politycznych TNS OBOP w komentarzu do badań.(mk)