Trwa ładowanie...
d2so8k5
Auschwitz
17-01-2005 17:10

60 lat temu wyruszyły z KL Auschwitz Marsze Śmierci

W poniedziałek przypada 60. rocznica tzw. Marszów Śmierci, czyli wymarszu kolumn więźniów ewakuowanych z hitlerowskiego obozu Auschwitz. Na krótko przed wyzwoleniem obozu przez Armię Czerwoną Niemcy wyprowadzili z niego około 56 tysięcy więźniów.

d2so8k5
d2so8k5

Rzecznik wojewody śląskiego Krzysztof Mejer poinformował, że główne uroczystości rocznicowe odbędą się w czwartek w Wodzisławiu Śląskim. 17 stycznia 1945 roku wymaszerowała pierwsza kolumna więźniów z podobozów Neu Dachs w Jaworznie i Sosnowitz. Kolejne grupy z Auschwitz i jego podobozów, w tym Auschwitz II- Birkenau, wyruszyły do 21 stycznia 1945 roku.

Kolumny więźniów składać się miały wyłącznie ze zdrowych i silnych ludzi, którzy zniosą trudy wielokilometrowego marszu. W praktyce szły także kobiety i dzieci oraz chorzy, którzy obawiali się, że jeśli zostaną w obozie, to będą zgładzeni.

Trasy wiodły z Oświęcimia przez Pszczynę do Wodzisławia oraz z Oświęcimia przez Tychy, Mikołów do Gliwic. Najdłuższą trasę miało do pokonania 3200 więźniów z podobozu w Jaworznie, którzy przeszli około 250 km do KL Gross Rosen na Dolnym Śląsku.

Więźniowie w pieszych kolumnach konwojowani byli przez uzbrojonych esesmanów. Podczas Marszów Śmierci zginęło od 9 do 15 tys. więźniów KL Auschwitz.

d2so8k5

Więźniów, którzy przetrwali marsz do Wodzisławia lub Gliwic, wywożono - mimo przenikliwego chłodu - otwartymi wagonami kolejowymi m.in. przez Czechy i Morawy do obozów Mauthausen i Buchenwald. Wielu spośród tych, którzy przeżyli Marsze Śmierci, zginęło w obozach na terenie Rzeszy.

W kompleksie KL Auschwitz hitlerowcy zostawili około 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów. 27 stycznia 1945 roku doczekali się oni wyzwolenia. Oswobodzili ich żołnierze z 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty.

d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj